Ağlayan Bebeği Rahat Bırakın

Birçok anne için en dayanılmaz olanı bebeklerinin ağlamasıdır. Ancak ağlayan bebeği sakinleştirmek için çok fazla uğraşmaya gerek yok.

Birçok anne için en dayanılmaz olanı bebeklerinin ağlamasıdır. Bebeği susturmak sakinleştiımek için ev halkı seferber olur. Sırayla kucaktan kucağa taşınır,ayakta sallanır,iki ucundan tutulan bir çarşafın ortasına yatırarak saatlerce sallanır. Sizin enerjinizin tükendiği an,eğer şanslıysanız bebeğin de sakinleştiği andır. Oysa bütün bunlara hiç gerek yok. Amerikalı ünlü Çocuk Doktoru Harvey Karp,”Son derece basit yöntemlerle ağlayan bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz”diyor.

Harvey Karp “Mahallenin en mutlu bebeği”ve “Mahallenin en mutlu çocuğu”adlı kitaplarıyla tanınıyor ve mutlu bebek ve çocuk yetiştinne konusunda Amerikalı anne ve babalara çözümler sunuyor. Acıbadem Maslak Hastanesi‘nde konferans vermek için İstanbul’a gelen Madonna ve Michelle Pfeiffer gibi ünlülerin çocuklarının doktoru,ilginç açıklamalarda bulundu.

Sunduğunuz Yöntem İçin İlham Kaynağınız Neydi, Kendi Anne Babanızın Size Davranışı mı?

Eğitimimi tamamladıktan sonra 2 yıl çocuk gelişimi ile ilgili çeşitli araştırmalar,çalışmalar yaptım. Bu çalışma sırasında şunu öğrendim:Afrika’daki anneler bebeklerini sakinleştirmek konusunda Amerika’daki annelerden çok daha başarılılar. Amerika’da bebekler 2-3 saat ağlıyor ve çoğunlukla anneler bebeklerinin gazı olduğunu veya karın ağrısı olduğunu düşünüyor.

Afrika’da ise annelere baktığınızda bebeklerini bazen saniyeler içinde sakinleştiriyor. Ben de Afrikalıların bebeklerini büyütürken neyi bizden farklı olarak uyguladıklarını anlamaya çalıştım. Kendi hastalarımda denediğimde başarılı sonuçlar aldım ve bu yöntemi herkese öğretmeye karar verdim.

Yönteminiz Her Bebekte İşe Yarıyor mu?

Kesinlikle,yeter ki doğru yapın,her zaman alacağınız sonuç aynı olacaktır. Eğer işe yaramıyorsa doğru yapmıyorsunuz demektir. Doğru yapıyorsunuz ve hala değişen birşey olmuyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Bebeğinizin mutlaka tıbbi müdahale gerektiren bir sorunu vardır.

Birtakım mitler var. Bunları aileler kadar doktorlar da kabul ediyor. Mesela birincisi “Bebek ağlarsa gazı vardır”miti. Oysa bebekler sadece gazı olduğu için ağlamaz,ilgi istedikleri için de ağlar. Uykuda oldukları sürenin dışında sürekli kucaklanmak,sevilmek ister. Bazen istediklerini yapsanız da,gazlan olmasa da ağlarlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share