Aile içi şiddet – Kimler risk altında?

Aile içi şiddet, cinsiyet, etnik köken, ırk, cinsel kimlik, sosyal statü ve din ne olursa olsun herkesin başına gelebilir.

Aile içi şiddet,cinsiyet,etnik köken,ırk,cinsel kimlik,sosyal statü ve din ne olursa olsun herkesin başına gelebilir.

Aile içi şiddete maruz kalmış çok sayıda kişi bulunmaktadır. Amerika’da her yüz kadından 25’i;her 100 erkekten de 8’i fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmaktadır.

Bilmeniz gerekenler:

  • Aile içi şiddete maruz kalanların büyük bir kısmı kadınlar.
  • Aile içi şiddet herkesin başına gelebilir;ancak stres,fakir olmak şiddete maruz kalma riskini artırır. Stres ilişkilerdeki çatışmayı artırabilir. Bu çatışmalarda şiddete yol açar.
  • Alkol bağımlılığı da şiddet riskini artırır. Aile içi şiddet vakalarının yaklaşık %45’inde erkekler alkol almıştır.
  • İlişkiyi bitirmeyi düşünen partnerin şiddete maruz kalma riski artabilir. Diğer partner kontrolünü kaybederek şiddet uygulayabilir. Ancak unutmamak gerekir ki şiddet içeren ilişkiyi bitirebilen kadınlar diğer bir şiddet içeren ilişkiye asla izin vermeyecektir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Açlıktan Ölmeden Kilo Vermenin 4 Yolu

Kilo vermeyle ilgili gün yok ki yeni bir haber çıkmasın karşımıza. Siz siz olun çözümü mucizelerde aramayın. İşte size kilo vermeyle ilgili bilinen ama önemi çoğu zaman gözardı edilen 4 önemli tüyo.

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat!

Yazın aşırı sıcaklarda yağlı ve şekerli besinler yerine vitamin-mineral açısından zengin ve kalori olarak düşük besinler daha uygundur.
Total
0
Share