Aile Planlaması İçin Takvim Yönetimi

Takvim veya takvim ritim metodu da denilen ritim yöntemi bir doğal aile planlaması şeklidir.

Bu yöntemi kullanmak için, regl dönemi geçmişini takip ederek ne zaman yumurtlama dönemine gireceğinizi hesaplamanız gerekir. Bu sayede hamile kalma oranının ne zaman en yüksek seviyeye ulaşacağını belirleyebilirsiniz.

Hamile kalmak istiyorsanız ritim yöntemiyle seks yapmak için en uygun günleri belirleyebilirsiniz. Benzer şekilde, eğer hamile kalmak istemiyorsanız, ritim yöntemi sayesinde hangi günler korunmasız seksten kaçınmanız gerektiğini tahmin edebilirsiniz.

Ritim yöntemini doğum kontrol amacıyla kullanmak dikkatli kayıt tutma ve gayret gerektirir. Hamile kalmak istemediğiniz takdirde, partnerinizle seks yapmaktan kaçınmalı veya her ay en doğurgan olduğunuz günlerde kontraseptif bir bariyer yöntemi kullanmalısınız.

Neden yapılır

Ritim yöntemi korunmasız seks için en uygun olan veya kaçınmanız gereken günleri hesaplamanıza yardım ederek doğurganlığı teşvik eder ya da kontrasepsiyon yöntemi olarak kullanılır.

Doğurganlık veya kontrasepsiyon amacıyla menstrüal geçmişi takip etmek ucuzdur ve herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Bazı kadınlar ritim yöntemini dinsel sebeplerden dolayı tercih edebilmektedir.

Riskler

Ritim yöntemini, doğurganlığı teşvik etmek amacıyla kullanmak herhangi bir riske sahip değildir.

Aynı şekilde, doğum kontrol amacıyla kullanıldığında da doğrudan bir risk sunmaz. Fakat cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamamaktadır. Ayrıca ritim yöntemiyle planlanmamış hamilelik riski diğer doğum kontrol yöntemlerine oranla yüksektir. Etkiliği çeşitlilik göstermesine karşın, rutin kullanımının ilk yılında her 100 kadından yaklaşık 13-25 tanesi hamile kalmaktadır.

Nasıl hazırlanılır

Menstrüal geçmişi takip etmek özel bir hazırlık gerektirmez. Buna rağmen, ritim metodunu doğum kontrol amacıyla kullanıyorsanız, şu durumlarda öncelikle sağlık hizmeti görevlinize danışın:

  • Yakın zamanda ilk defa regl olmuş, doğum yapmış, doğum kontrol haplarını veya diğer hormonsal kontraseptifleri almayı bırakmışsanız,
  • Emziriyorsanız,
  • Menopoz dönemine yaklaşıyorsanız.

Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Ritim yöntemini kullanmak için:

  • Regl döngülerinin 6-12 tanesinin uzunluklarını kaydedin. Bir takvim yardımıyla, reglin ilk gününden bir sonraki reglin ilk gününe kadar sayarak her bir regl döneminin gün sayısını not alın.
  • En kısa menstrual döngünün uzunluğunu belirleyin. En kısa döngünün toplam gün sayısından 18 çıkarın. Ortaya çıkan sayı reglin ilk doğurgan gününü temsil eder. Örneğin, en kısa döngünüz 26 gün ise, 26-18 = 8 sonucuna ulaşırsınız. Döngünün ilk gününün menstrual kanamanın ilk günü olduğu bu örnekte, döngüdeki 8. gün doğurgan olunan sürecin ilk günüdür.
  • En uzun menstrual döngünün uzunluğunu belirleyin. Toplam gün sayısından 11 çıkarın. Elde ettiğiniz sayı döngünün en doğurgan olunan son gününe işaret eder. Örneğin, en uzun döngünüz 32 gün ise; 32-11= 21. Döngünün ilk gününün menstrual kanamanın ilk günü olduğu bu örnekte, döngüdeki 21. gün doğurgan olunan sürecin son günüdür.
  •   Seksi, doğurgan olduğunuz günlerde dikkatli bir şekilde planlayın. Hamile kalmak istemiyorsanız her ay doğurgan olunan günlerde korunmasız seksten kaçınmalısınız. Öte yandan, hamile kalmak istiyorsanız doğurganlık sürecinde düzenli seks yapın.
  •   Her ay hesaplamalarınızı güncelleyin. Doğurgan olduğunuz günleri doğru bir şekilde belirlediğinizden emin olmak için menstrual döngülerin kaydını tutmaya devam edin.

Unutmayınız ki hastalık ve stres gibi birtakım faktörler doğurganlığın tam zamanlamasını etkilemektedir. Özellikle düzensiz menstrual döngüleriniz varsa doğurganlığı tahmin etmek için ritim yöntemini kullanmak yanıltıcı olabilir.

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Safra Kesesinin Alınması

Karaciğerin tam altında ve karın boşluğunun sağ üst kısmında yer alan armut şeklindeki safra kesesinin cerrahi yöntemlerle alınma prosedürüdür. Safra kesesi karaciğerde üretilen ve sindirimsel bir sıvı olan safrayı toplar ve depolar.

Hemoglobin A1C Testi

A1C testi, tip 1 ve tip 2 diyabet türlerini teşhiş etmek ve hastanın diyabetle ne kadar iyi başettiğini ölçmek için kullanılan yaygın bir kan testidir.
Total
0
Share