Tıbbi Kürtaj (Öncesi, Sonrası ve Tüm Aşamaları)

Tıbbi kürtaj bir hamileliği sona erdirmek için çeşitli ilaçlar kullanan bir prosedürdür. Herhangi bir anestezi bir ameliyat gerektirmez fakat sadece hamileliğin erken evresinde yapılabilir.

Tıbbi kürtaj seçeneğine başvurmak duygusal ve psikolojik getirileriyle önemli bir karardır. Bu prosedürü seçiyorsanız tüm prosedürü, yan etkilerini, muhtemel risk ve komplikasyonlarını anladığınızdan emin olun.

Neden Yapılır?

Bir kadının tıbbi kürtaja başvurma sebepleri oldukça kişiseldir. Hamile olma hakkında karışık duygulara sahip olabilirsiniz. Önemli derecede ekonomik problemleriniz olabilir. Akıl sağlığı veya diğer sebeplerle ebeveynlik konusunda yetersiz olabilirsiniz. Bu durumların çoğu için evlat edinme alternatifi mevcuttur. Bazen kadınlarda hamilelik sırasında hayati tehlike oluşturan medikal problemler ortaya çıkmaktadır.

Bazı kadınlar düşük yöntemini diğer kürtaj türlerine tercih eder çünkü evde de uygulanabildiği için mahremiyet ve bir dereceye kadar kontrol sağlar.

Riskleri Nelerdir?

Tıbbi kürtajın potansiyel riskleri:

 • Cerrahi kürtaj gerektirebilecek tamamlanmamış kürtaj
 • Ağır kanama
 • Rahim hasarı
 • Enfeksiyon

Kürtaj için herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce kararınızdan emin olmalısınız. İlaçları almaya başladıktan sonra hamileliğe devam etmek isterseniz bebeğinizde önemli doğum bozuklukları görülebilir.

Tıbbi kürtajda, komplikasyonlar görülmezse gelecek hamilelikleri etkileme riski düşüktür.

Tıbbi kürtaj şu durumlarda bir seçenek olmayabilir:

 • Hamilelik 9. haftayı geçmişse (son regl döneminden başlayarak). Bazı tıbbi kürtaj türleri 7. haftadan sonra yapılmamaktadır.
 • Yüksek rahim yırtılma riski varsa. Örneğin, yırtılma ihtimali olan cerrahi skarlar veya yerinde rahimiçi cihaz (IUD) varsa
 • Kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, diyabet, bazı kalp ve kan damarı hastalıkları, şiddetli karaciğer, böbrek, akciğer hastalıkları veya kontrol edilemeyen nöbet bozukluğu gibi belirli medikal problemler mevcutsa
 • Kan inceltici veya bazı steroid ilaçlar kullanılıyorsa
 • Takip muayenelerine katılamıyorsanız veya acil bakıma giriş izniniz yoksa
 • Kullanılan ilaçlara alerjiniz varsa

Hamileliğini sonladırmak isteyen fakat tıbbi kürtaj olamayan kadınlar cerrahi kürtaj seçeneğine başvurabilirler.

Nasıl Hazırlanılır?

Tıbbi kürtajı düşünüyorsanız prosedür hakkında doktorunuzla görüşün. Doktorunuz muhtemelen:

 • Medikal geçmiş ve genel sağlığınızı değerlendirir.
 • Fiziksel bir muayene ile hamileliğinizi doğrular.
 • Ultrason muayene ile hamileliğin tarihini belirler, hamileliğin ektopik olmadığını doğrular ve rahimde tümör olup olmadığını değerlendirir (molar gebelik).
 • Kan ve idrar testleri yapar.
 • Prosedürün nasıl işlediğini, yan etkileri, muhtemel risk ve komplikasyonları açıklar.

Tıbbi kürtajın uygulanması oldukça bir ciddi karardır ve genellikle sizi destekleyen yakınlarınıza danışılmadan karar verilmemelidir. Partner, aile veya arkadaşlarınızla konuşmak yardımcı olabilir. Sorularınıza cevap bulmak, alternatifleri değerlendirmek veya prosedürün gelecekte üzerinizde yaratacağı etki hakkında doktorunuz veya danışmanınızla görüşün.

Unutmayınız ki; her doktorun tıbbi kürtajı gerçekleştirmesi zorunlu değildir ve bazı eyaletlerde belirli meşru gereklilikler ve bekleme süresi mevcuttur.

Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Tıbbi kürtaj ameliyat veya anestezi gerektirmez. Prosedür doktorun ofisi veya klinikte başlatılabilir. Bazı tıbbi kürtajlar evde yapılmaktadır fakat yine de tedavinin etkililiği ve olası komplikasyonların tanımlanması için birkaç kere muayeneye gitmeniz gerekir.

Prosedür sırasında

Tıbbi kürtaj aşağıdaki ilaçlarla yapılabilir:

 • Oral mifepriston ve oral misoprostol. Vajinal yerine oral olmasının verdiği kolaylıkla en yaygın tıbbi kürtaj türüdür. Bu ilaçlar son reglin ilk gününden itibaren 7 hafta içinde alınmalıdır. Aynı zamanda RU-486 olarak bilinen  incelmesini sağlayarak embriyonun yerinde kalıp büyümesini engeller. Misoprostol rahim kasılarak embriyoyu vajina yoluyla atmasını sağlar. Bu türü seçiyorsanız ilaçları almak ve daha sonra kürtajın tamamlandığından emin olmak için 2 kere doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Tıbbi kürtaj, Gıda ve İlaç Dairesi onaylı bir misoprostol kullanımı değildir.
 • Oral mifepriston ve vajinal, bukal veya dil altı misoprostol. Bir önceki yöntemle aynı ilaçlar kullanılır fakat daha yavaş çözünen bir misoprostol tableti vajinaya, ağızda diş ve yanak arasına veya dil altına yerleştirilir. Vajinal işlem yan etkileri azaltabilir, daha yüksek başarı oranına sahiptir fakat enfeksiyon riskini artırır. Bu ilaçlar son reglin ilk gününden itibaren 9 hafta içinde alınmalıdır.
 • Metotreksat enjeksiyonu veya vajinal misoprostol.  Bu yöntem son reglin ilk gününden itibaren 7 hafta içinde uygulanmalıdır. Metotreksat aşı şeklinde verilir ve misoprostol daha sonra evde kullanılır. Metotreksat aşısından sonra 1 hafta içinde doktorunuza görünmelisiniz. Bu muayenede ultrason yardımıyla kürtajın tamamlandığından emin olunur. Hamilelik devam ediyorsa bir doz daha misoprostol verilir. Kürtajın tamamlanması 1 ayı bulabilir. Tıbbi kürtaj Gıda ve İlaç Dairesi onaylı bir metotreksat kullanımı değildir.
 • Salt vajinal misoprostol. Bu yöntem daha geniş gebelik süreçlerinde kullanılmaktadır fakat ilacın multipl dozlarda verilmesi gerekir. Salt vajinal misoprostol, embriyonun öldüğü spontane kürtaj olan düşüğün tamamlanmasını sağlayabilir. buna karşın diğer tıbbi kürtaj türlerine oranla daha az etkilidir.

Tıbbi kürtaj için kullanılan ilaçlar vajinal kanama ve abdominal kramplara yol açar. Ayrıca;

 • mide bulantısı
 • kusma
 • yüksek ateş
 • üşüme
 • ishal
 • baş ağrısına yol açabilir.

Tıbbi kürtaj sırasında ve sonrasında ağrıyla başa çıkabilmeniz için ilaçlar verilebilir. Ayrıca antibiyotik de verilebilir.

Doktorunuz hamileliğin kaçıncı haftada olduğuna bağlı olarak ne kadar kanama veya ağrıyla karşılaşabileceğinizi anlatacaktır. Bu süreçte günlük aktivitelerinize devam edemeyebilirsiniz fakat yatak istirahatına ihtiyaç duymanız da olası değildir. Bol miktarda emici steril pede sahip olduğunuzdan emin olunuz.

Prosedür doktorun ofisi veya klinikte yapılıyorsa, fetüsün atıldığın görmek amacıyla ek misoprostol dozu verilmeden önce pelvik muayene yapılır. Ayrıca, rahim kontraksiyonlarının sıklığı ve gücü gözlemlenir. En fazla rahatsız 1-2 saat sürerken; önce sızıntı ve sonra kanama durumu 2 hafta sürebilir.

Prosedür sonrasında

Tıbbi yardım gerektiren durumlar:

 • Yoğun kanama 2 saat boyunca saat başı olarak 2 veya daha fazla pedin dolması
 • Şiddetli karın veya sırt ağrısı
 • 38C üzerinde yüksek ateş veya 24 saatten fazla süren yüksek ateş
 • Vajinal akıntının kötü kokması

Vajinal kanama tedaviden sonra 48 saat içinde başlamazsa tamamlanmamış kürtaj anlamına gelebilir veya hala hamile olabilirsiniz. Bu durumlarda cerrahi kürtaj gerekebilir.

Tıbbi kürtaj sonrasında iyileşme durumu, rahim boyutu, kanama ve enfeksiyon belirtilerinin değerlendirilmesi için muayene olmanız gerekir. Enfeksiyon riskini azaltmak için vajinal ilişkiye girmeyin veya kürtaj sonrası 2 hafta boyunca tampon kullanın.

Doktorunuz muhtelemen; hala kendinizi hamile hissedip hissetmediğinizi, gestasyonel kese veya fetüsün çıktığını görüp görmediğinizi, ne kadar kanamanın meydana geldiğini ve hala devam etme durumunu soracaktır. Doktorunuz tamamlanmamış kürtaj veya devam eden hamilelik durumlarından şüphelenirse ultrason ve muhtemel takip prosedürleri uygulanabilir.

Tıbbi kürtaj sonrasında kaygı, üzüntü ve kızgınlık gibi duygularla karşılaşabilirsiniz. Bu şekilde hissetmeniz normaldir. Duygularınız hakkında bir danışmanla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Hamileliği Önlemek

Normal menstruasyon genellikle tıbbi kürtajdan 4-6 hafta sonra başlar. Unutmayınız ki; kürtajdan hemen sonra, regl başlamadan önce dahi hamilelik muhtemeldir. Bu sebeple -kürtaj öncesinde- prosedür bittikten sonra kullanabileceğiniz kontrasepsiyon yöntemi hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Hamileliğin sonlandırılması devam eden doğum kontrol yönteminin uygun bir formu değildir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

İğne Biyopsisi Nedir?

İğne biyopsisi, laboratuvar testi için vücuttan örnek hücre alınmasıdır. Yaygın iğne biyopsi prosedürleri, ince iğne aspirasyonu ve çekirdek iğne biyopsisinden oluşur.

Dörtlü Tarama Testi Nedir?

Aynı zamanda dörtlü marker veya en kısa haliyle dörtlü test olarak bilinen dörtlü tarama testi hamile bir kadının kanındaki maddelerin seviyelerini ölçen bir doğum öncesi testidir.
Total
0
Share