Rahim Urları İçin Odaklı Ultrason Ameliyatı

Odaklı ultrason ameliyatı rahim urları için invazif olmayan bir tedavi seçeneğidir. Pelvik manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tipik olarak prosedür öncesinde odaklı ultrason ameliyatına uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için yapılır.

Aynı zamanda manyetik rezonans güdümlü odaklı ultrason ameliyatı veya odaklı ultrason ablasyonu olarak bilinen odaklı ultrason ameliyatı yüksek enerjili ultrason transdüseri barındıran bir MRI tarayıcı içinde gerçekleştirilir.

Görüntüler sayesinde doktor, rahim urlarının ve mesane, bağırsak gibi kaçınması gereken organların kesin lokasyonlarını belirler. MRI hedeflenen ur ve çevresel yapıları görüntülerken ultrason transdüseri küçük ur dokusu bölgelerini yok edecek derecede ısı verir.

Çok yaygın olmamakla birlikte odaklı ultrason ameliyatı tipik olarak özel kliniklerde yapılır.

Neden Yapılır?

Odaklı ultrason ameliyatı:

 • Yoğun kanama, pelvik ağrı ve baskı gibi rahim urlarıyla alakalı rahatsız edici semptomları hafifletebilir.
 • Urların cerrahi tedavisine karşı noninvazif bir seçenek sunar.
 • Günübirlik olarak yapılır.
 • Prosedürden sonra normal aktivitelere kısa sürede dönme imkanı tanır.

Odaklı ultrason ameliyatı diğer ur tedavilerine karşı pek çok avantaja sahip olsa da herkes için en iyi seçenek değildir. Şu durumlarda sizin için iyi bir seçenek olabilir:

 • Abdominal yara izleri yüzünden transdüser ve ur arasında güvenli bir yol oluşturmak zorlaşıyorsa,
 • Çok fazla sayıda veya çok büyük bir ur varsa,
 • Gelecek hamilelikler için şansınızı maksimuma çıkarmak istiyorsanız.

Birçok kadın tedavi sonrasında başarılı hamilelikler geçirmiştir. Fakat bir kadının hamile kalma ve çocuğu doğurana kadar taşıyabilme yetisi üzerindeki uzun vadeli etkileri henüz yeterli derecede araştırılmamıştır.

Riskleri Nelerdir?

Nadir olarak odaklı ultrason ameliyatı şu sonuçlara yol açabilir:

 • Karın bölgesinde cilt yanıkları
 • Hedeflenen ur çevresindeki doku ve yapıların zarar görmesi
 • Prosedür sonrası geçici sırt ve bacak ağrısına yol açan sinir stimülasyonu
 • Bacaklarda kan pıhtılaşması (derin damar trombozu)

Odaklı ultrason ameliyatı ile ilgili diğer dezavantajlar:

 • Diğer çoğu ur tedavilerine göre güvenlik ve etkililik hakkında daha az uzun vadeli bilgi
 • Diğer ur tedavilerine göre doğurganlık ve hamilelik hakında daha az bilgi

Çoğu diğer ur tedavilerinde olduğu gibi odaklı ultrason ameliyatı geçirdiğinizde:

 • Tedavi edilemeyen bazı urlar kalabilir.
 • Semptomlar nüksederse ek tedavi gerekebilir.

Nasıl Hazırlanılır?

MRI vücudun iç kısmının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak manyetik alan kullanır. Metal objeler manyetik alanı etkileyerek MRI kalitesini bozabilir ve güvenlik problemlerine yol açabilir. Manyetik alan aynı zamanda elektronik eşyaları bozabilir.

Mümkünse mücevherat ve metal eşyaları evde bırakın, prosedür öncesinde bu eşyaları çıkarmanız istenecektir.

Vücudunuzda metalik eklem protezi, yapay kalp kapakçığı, implante edilmiş elektronik cihazlar, koklear implantı, piercing veya diş implantı gibi metal ya da elektronik cihazlar varsa teknolojiste bildirin.

Odaklı ultrason ameliyatı bir MRI odasında günübirlik olarak gerçekleştirilir. Tedavi gününde kasık kemiği ve göbek deliği arasında kalan karın bölgesini tıraş etmeniz gerekir.

Prosedür başladıktan hemen sonra:

 • MRI için kontrast maddenin enjekte edilmesi amacıyla damarlardan birine intravenöz hat yerleştirilir ve ağrıyı rahatlatmak için ilaç verilir.
 • Mıknatısın iç kısmı sürekli vurma sesleri çıkardığı için kulak tıkacı teklif edilir.
 • Bacaklarda kan pıhtılaşmasını önlemek için özel çoraplar verilir.
 • Prosedür sırasında mesanenin stabil tutulması ve rahim görüşünün sağlanması için üriner kateteri yerleştirilir.

Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Prosedür sırasında MRI ile doktor etkileri değerlendirir ve ek tedavi gerektiren bölgeleri belirler.

Prosedür sırasında

Tedavi süresi urun boyut ve sayısına bağlı olarak değişir. Prosedür şu şekilde işlemektedir:

 • MRI tarayıcıya doğru kayan hareket edebilir bir masaya karın üstü yatmanız gerekir. Doktor sizi farklı bir odadan izler, mikrofon yoluyla sizi duyabilir ve konuşabilir.
 • Odaklı ultrason dalgalarını (sonikasyon) kullanarak urun tüm parçaları ısıtılır. MRI ile sıcaklık ve urun yok edilmesi için gerekli ısıya ulaşılıp ulaşılmadığı gözlemlenir. İşlem istenilen sonuca ulaşana kadar tekrarlanır.
 • Her bir sonikasyon yaklaşık 20-25 saniye sürer. Bir uru yok etmek genellikle yaklaşık 80 sonikasyon gerektirir. Fakat urun boyut ve büyüklüğüne bağlı olarak daha fazla sonikasyon veya ikincil tedavi gerekebilir.
 • Tedavi süresince ilaç ayarlamaları veya diğer gerekli değişiklikler amacıyla rahatsızlık seviyeniz sorulur.

Prosedür sonrasında

Tedavi sırasında aldığınız ilaçlar dolayısıyla yanınızda bir aile bireyi veya arkadaşınız olmalıdır. Ayrıca arabayı kullanamayacağınız için başka biri sürmelidir.

Eve gittiğinizde gündelik aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Rahatsızlık durumları için genellikle ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi reçetesiz, steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar gerekir.

Sonuçlar

Vücut zamanla doğal olarak tedavi edilen dokuyu aylar veya yıllar içinde absorbe eder. Bu, ultrasonun urun hala orada olduğunu gösterebileceği anlamına gelir. Fakat, MRI urun tedavi edildiğini gösterir ve semptomlar da bu iyileşmeyi yansıtır.

Çoğu kadın odaklı ultrason ameliyatından sonra ilk 6 ay içinde ur bazlı semptomların şiddetinin büyük ölçüde geçtiğini hisseder. Çoğu araştırmacı, kadınlarda 3 yıllık takip sonunda semptom rahatlığının devam ettiğini bildirmiştir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kan Bağışı

Kan bağışı bir gönüllülük prosedürüdür. Kişi, kan nakline ihtiyaç duyan birine verilmesi amacıyla kan alınmasını onaylar. Her yıl milyonlarca kişi kan nakline ihtiyaç duymaktadır. Bazı hastalar için ameliyat sırasında kan ihtiyacı oluşabilir.
Total
0
Share