Akne Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Her yaştan insanın korkulu rüyası aknelerden kurtulmanın birçok yolu var.

Aknede Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Kimyasal peeling ajanları:Bu kimyasal ajanlar değişik yoğunluklarda kullanılarak yapılabilir. Yani yüzeyden derin katmanlara ilerleyerek bu ajanlarla deriyi soyuyoruz. Bazı durumlarda,akne izlerine karşı hastalara evde kullanabilecekleri kimyasal ajanlar öneriyoruz. 3-5 gün içinde soyulan derinin yerine alttan taptaze ve yeni bir deri geliyor. Soyulduktan sonra deride yara oluşmuyor. Uygulama yapılırken hafif bir ağrı,yanma,sızı olabilir,bunu yelpaze ile gidermek mümkün. Güçlü bir anesteziye gerek kalmıyor.

Kuvarstan elde edilen taş püskürtülüyor:
Microabrazyon denilen bu yöntemde,kuvarstan elde edilen küçük taş parçacıklarını püskürten aletler kullanılıyor. Bu kuvars taşlar kum tanesinden bile küçük. Bu küçük taşlarla yüzeyel soyma sağlanıyor. Daha derin soyma gerekiyorsa,zımpara yöntemi ameliyat ile uygulanıyor. Anestezi,lokal veya genel olarak yapılıyor.

Dermabrazyon yılda birkaç kez uygulanabiliyor:

Özel aletler ile deri soyuluyor. Bu işleme ‘dermabrazyon’deniliyor. Tamamen doktorun tecrübesi ile derinin belli seviyelerinin soyulup akne izlerinin çevresiyle daha uyumlu seviyeye gelmesini amaçlıyor. Bu yöntem birer yıl arayla birkaç kez yapılabilir. Yüzde 40-60 arasında bir iyileşme olması hedefleniyor. Lokal ya da genel anestezi ile yapılıyor. Soyulan bölge önce bir pansuman ile kapatılıyor. Yeni deri oluşumu yaklaşık 6-8 gün arasında sağlanıyor. Ancak bu yeni oluşan deri pembe,ince bebek teni gibi farklı renkte oluyor. Bu derinin normal deri rengine ulaşması haftalar sürebiliyor,bu sırada güneşten ve dış etkenlerden korunması lazım. Üstünün makyaj ile kapatılması öneriliyor. Özel kozmetikler ve güneş koruyucu,yüksek faktörlü ürün kullanılıyor.

Cilt laser ile soyuluyor:Cilde laser ile yapılan soyma işlemine ‘Lazabrazyon’deniliyor. Laser ışınlarıyla derinin üst katmanları yakılarak üst tabakalar gideriliyor. Yaklaşık bir-bir buçuk saat sürüyor. Oluşan kızarıklık 3-8 hafta arasında iyileşiyor. Bu işlemin sonuçlarına baktığımızda,dermabrazyona bir üstünlüğü bulunmuyor. Daha çok deri yapısının yumuşak ve gevşek olduğu cilt tiplerinde,derinin de sıkılaşması ve gerilmesini sağlamaya yarıyor.

Dr. Nuri Soysal

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon belirtileri

Depresyon tanısı konulabilmesi için en az 5 belirti bulunmalıdır. Bu beş belirtiden en az 1’i temel belirti olmalıdır.
Total
0
Share