Astım Hastaları Polenlere Dikkat!

Astım, yoğunlaşan şehir ortamı ve daha fazla yapay ürünün günlük yaşama girmesi ile sıklığnı arttırmaktadır.

Astım,yoğunlaşan şehir ortamı ve daha fazla yapay ürünün günlük yaşama girmesi ile sıklığnı arttırmaktadır. Bu artışa rağmen halen ev tozu akarları ve polenlere karşı allerji astımın ana nedenidir. Biz hekimler bu maddelere astımı tetikleyen nedenler deriz.

Baharın gelmesi ile çimlerin,çiçeklerin ve ağaçların çoşkusu hepimize yansır ve mutlu ederken özellikle polen allerjisi olanlar akan burunlarla uyanmaya,hapşırmaya daha fazla mendil kullanmaya başladılar. Allerjik olgulardan bazıları ise kış aylarında unuttuğu hırıltılarını yeniden duymaya nefes dalıklarını yeniden hissetmeye başladılar.

Allerjik nezlesi olanların önemli bir kısmı aynı zamanda astım hastasıdır. Ağır olanlar 12 ay şikayet ederken,polen alerjisi olanlar sadece bahar aylarında sorun yaşayabilirler.

Bahar Aylarında Nezle,Hırıltı ve Nefes Darlığı Çekenler Ne Yapmalı ?
Allerji testleri ile allerjisi olan maddeyi buldurmalı once bundan kaçınmayı öğrenmelidir.
Polen allerjisi olanlar bahar aylarında ilaç dozlarını arttırmalı gerekirse hekim önerisi ile antiallerjik ilaçları bu dönemde kullanmalıdır.

Polenden Kaçınmanın Yolları
Havada uçan polenleri görmek mümkün ancak görünmeyen yüzlerce tip olduğunu unutmayalım. Bu yüzden ev ve araba havalandırmlarında polen filtresi kullanımı yararlı olacaktır. Havadaki partikül sayısını azaltacak hava temizleyiciler yakınmaları azaltacaktır. Ancak dışarıda polenden korunmak biraz daha çaba ister. Maske kullanımı,dışarıdan gelince elbiselerin değiştirilip el ve yüzün yıkanması polen yükünü azaltır. Yine şapka kullanımı saçlara polen takılmasına ve uyarının hastaya yakın ve sürekli olmasına engeldir.

Astımlı Hasta İçin Tedavi Mümkün mü?
Astım için kullanılan inhaler ( halk arasında spray,fısfıs yada hava olarak anılıyor) bu dönemde arttırılması,anti allerjik burun sprayi ve tabletlerin bu dönemde tedaviye eklenmesi yaralı olur.

Polen allerjileri immunoterapiye ( aşı tedavisi) en iyi yanıt veren allerjilerdir. Uzman hekim onayı ile kısa dönem iğne ile ( 10-12 aşı) yada dil altı damla yöntemi ile aşılama allerjik astında da işe yarar.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Alzeheimer’ın 10 Belirtisi

Acıbadem Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, günlük yaşam işlevlerini etkileyecek düzeyde bellek kaybı ve basit kelimeleri bulmada güçlük çekmenin Alzheimer'in habercisi olabileceğine dikkat çekti.

Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Ne Yapmalısınız?

Masallarla hayatımıza giren 'yalan' sözcüğü ilk çocukluk günlerimizden itibaren kimi çevrelere göre 'günah' kimi çevrelere göreyse 'hata' olarak öğretildi. Peki, çocuğunuz eğer yalan söylüyorsa siz ne yapmalısınız?
Total
0
Share