By Pass’tan Korkmayın

By-pass, geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de, bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Bazı hastalara stent takmak operasyon sırasında kalp krizi riskini artırır. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Stent takılması bazı hastalar üstünde ters etki yaparak kalp krizine neden olabilir. Kalbe giden damarlarda meydana gelen daralmaya bağlı hastalıklar,ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Sanılanın aksine tedavide önce stent,sonra by-pass gibi bir sıralama yoktur. Uygulanacak yöntem hastalığın şekline göre belirlenir. Çünkü doğrudan by-pass yapılması gereken bir hastaya stent takmak,hastanın kalp krizi geçirme riskini içinde barındırıyor.

En Basit Ameliyat

By-pass olması gereken hastaya başka bir tedavi yöntemi uygulanamaz. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde. 1-2 oranında görülüyor. En basit ameliyatlarda bile geçerli olan bu oran,bypass’tan korkmamak için en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Doç. Dr. Mehmet ali Özatik

Total
0
Shares
Related Posts

Ergenlikte Kilo Aldıran 5 Neden

Fit bir vücuda sahip olmak, genç kızların en büyük hayali. Ergenlik döneminde metabolizmalarında yaşanan bazı değişiklikler kilo almalarına neden olabiliyor.

Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Genelde anne adaylarının hele de çalışıyorlarsa farklı farklı hastanelerde doktor doktor gezip, tek tek görüş toplama şansı olmuyor.Sizin için biz sorduk hekimlerimiz cevapladı.
Total
0
Share