By Pass’tan Korkmayın

By-pass, geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de, bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Bazı hastalara stent takmak operasyon sırasında kalp krizi riskini artırır. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Stent takılması bazı hastalar üstünde ters etki yaparak kalp krizine neden olabilir. Kalbe giden damarlarda meydana gelen daralmaya bağlı hastalıklar,ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Sanılanın aksine tedavide önce stent,sonra by-pass gibi bir sıralama yoktur. Uygulanacak yöntem hastalığın şekline göre belirlenir. Çünkü doğrudan by-pass yapılması gereken bir hastaya stent takmak,hastanın kalp krizi geçirme riskini içinde barındırıyor.

En Basit Ameliyat

By-pass olması gereken hastaya başka bir tedavi yöntemi uygulanamaz. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde. 1-2 oranında görülüyor. En basit ameliyatlarda bile geçerli olan bu oran,bypass’tan korkmamak için en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Doç. Dr. Mehmet ali Özatik

Total
0
Shares
Related Posts

İklim Değişiklikleri Astımı Tetikliyor

Dünyada iklim değişiklikleri ve değişen yaşam koşullan ile her geçen gün astım görülme sıklığı artıyor. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astım hastası bulunurken, dünyada ise yaklaşık 300 milyon astım hastasının olduğu tahmin ediliyor.
Total
0
Share