By Pass’tan Korkmayın

By-pass, geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de, bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Bazı hastalara stent takmak operasyon sırasında kalp krizi riskini artırır. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde 1 -2 oranında görülüyor.

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Stent takılması bazı hastalar üstünde ters etki yaparak kalp krizine neden olabilir. Kalbe giden damarlarda meydana gelen daralmaya bağlı hastalıklar,ölüm nedenlerinin başında yer alıyor. Sanılanın aksine tedavide önce stent,sonra by-pass gibi bir sıralama yoktur. Uygulanacak yöntem hastalığın şekline göre belirlenir. Çünkü doğrudan by-pass yapılması gereken bir hastaya stent takmak,hastanın kalp krizi geçirme riskini içinde barındırıyor.

En Basit Ameliyat

By-pass olması gereken hastaya başka bir tedavi yöntemi uygulanamaz. By-pass,geçmiş yıllarda kullanılan malzemeler ve deneyim eksikliği nedeniyle yüksek riskli bir ameliyat olarak bilinse de,bugün risk yüzde. 1-2 oranında görülüyor. En basit ameliyatlarda bile geçerli olan bu oran,bypass’tan korkmamak için en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Doç. Dr. Mehmet ali Özatik

Total
0
Shares
Related Posts

Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye'de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4'te birini aldıklarını gösteriyor.

Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Vücudumuz farklı enfeksiyon ve toksik ajanlarla savaşmak için özel bir sisteme sahiptir. Bu sisteme bağışıklık sistemi denir...

İlk Yardım Hayat Kurtarır!

Kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek için olay yerinde, tıbbi araç gereç kullanmadan, yapılan ilaçsız uygulamalardır.
Total
0
Share