Selülitten Kurtulmanın En Pratik Yolları

Kadınların kabusu olan selüliti yok etmek mümkün! Beslenmenize dikkat edip egzersiz yaparsanız siz de kusursuz bacaklara sahip olabilirsiniz.

Deniz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte kadınların en büyük kabusu selülit yeniden gündemde. Kötü bir görünüm oluşturan selülitler aynı zamanda önemli bir sağlık sorunu. Genelde fazla kilolar nedeniyle olduğu düşünülse de selülitin asıl nedeni dolaşımın yeterli olmaması,bağ dokuda zayıflama ve hormonal değişikliklerdir. Bu sürecin önüne tamamen geçmek her zaman mümkün olmasa da bazı önlemlerle selülit oluşumunu azaltmak mümkün.

Selüliti Önlemenin Yolları:

 • Diyetinize özen gösterin. Doymuş yağ ve karbonhidrat tüketiminiz mümkün olduğunca az olsun. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Fast food tüketmeyin,fazla tuz kullanmayın.
 • Gün boyu bol su tüketin.
 • Sıvı ihtiyacınızı çay,kahve ve kolalı içeceklerden değil,su,ayran ve limonatadan sağlayın. Çay,kahve ve kolalı içecekler vücutta su tutumuna neden oldukları için selülit oluşumunu tetikliyor.
 • Alkol ve sigara tüketmeyin.
 • Egzersize zaman ayırın. Haftada en az 3 defa,mümkünse tempolu bir spor yapın.
 • Evinizde ya da iş yerinizde asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • Anti-selülit kremlerini özellikle masaj sonrasında kullanın.
 • Yüksek topuklu ayakkabı tercih etmeyin. Yüksek topuk kan dolaşımını olumsuz etkileyerek selülit oluşumuna neden olabiliyor.
 • Fazla güneşe maruz kalmayın. Özellikle güneş ısınlarının dik olarak geldiği 10.00- 14.00 saatleri arasında güneşlenmeyin.
 • Masaj yaptırın. Eğer masaja zaman ayırmakta güçlük çekiyorsanız titreşimle çalışan el masaj aletlerini kullanabilirsiniz.
 • Östrojen içeren doğum kontrol hapından uzak durun.
 • Kızartma yerine buğulama yiyin.

Kavitasyon Mucizesi

Yukarıdaki önerilerin yanı sıra kavitasyon tedavisi ile yazı selülitsiz bir vücutla girebilirsiniz. Kavitasyon tedavisi cerrahi olmayan ve ağrısız bir yöntemdir. Lokal olarak yağ birikimi olan alanda ve selülit dokusunda ultrasonik ses dalgaları ile su varlığında mikrobaloncuklar oluşturulur. Bu sayede yağ hücreleri parçalanıp ve vücuttan atılıyor. Yağlı bölgelerde incelme sağlanıyor ve selülitler azalıyor. 10 gün arayla yapılan işlem,selülitin yok olmasında oldukça etkili.

Dr. Funda Güneri

Total
0
Shares
Related Posts

Keskin Kokulardan Uzak Durun!

Yapılan araştırmalara göre; günlük hayatta kullanılan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astımı tetikleyebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır uyarıyor!

Stres Kalp Krizini Tetikler mi?

Kalp hastalıklarında en önemli faktörün genetik hikâyedir. Damar sertliği öyküsü olanların 35 yaşından sonra mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran 10 önemli neden.

Lazer Operasyonlar Daha mı Başarılı?

Üriner sistem taş hastalığı deyince akla böbrek taşlarının gelir, çünkü üriner sistemin diğer bölgelerinde taş oluşmuyor. Genellikle böbrekte oluşup diğer bölgelere geçiyor.
Total
0
Share