Ortoreksiya Nervosa

Sağlıklı yeme tutumu olarak bilinen Ortoreksiya, yunanca Orthos (doğru) oreksia(iştah) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Ortoreksiya resmi sınıflandırma …

Sağlıklı yeme tutumu olarak bilinen Ortoreksiya,yunanca Orthos (doğru) oreksia(iştah) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Ortoreksiya resmi sınıflandırma sistemlerine henüz girmemiş ve literatürde yeni araştırılmaya başlanmış bir kavramdır.,Ortoreksiya Nervosa da kişi beslenmesine son derece dikkat etmekte,tüm besinleri saf olarak tüketmektedir. Kısacası sağlıklı besinleri yeme takıntısı,sağlıksız besinleri redetme durumu vardır. Bu durum patolojik bir duruma dönüşebilir.

.Bu kişiler için yiyeceklerin saf,işlenmemiş ve katkısız olması son derece önemlidir. Bazen vücut için gerekli olan besinleri sağlıksız olduğu düşüncesiyle yememe durumu da söz konusu olabilir.Çoğu hasta vejeteryandır. Ayrıca tarım ilacı kullanılırak (pestisit) yetiştirilmiş sebze ve meyveleri de tüketmeyi istemezler.Dolayısıyla tükettikleri besinler oldukça azdır. Yeterli ve dengeli beslenmedikleri için anemi (kansızlık),vitamin ve mineral eksikliğine bağlı unutkanlık,saç dökülmesi,tırnaklarda kırılmalar,performans düşüklüğü,halsizlik,yara iyileşmelerinde gecikmeler gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir.Ortorektik kişiler anoreksiya ve bulimia nervosadakinin aksine genelde kilolarıyla ilgilenmezler ve kendilerini şişman hissetmezler. Ortorektik hastaların tedavisi oldukça zordur.Bu tip hastaların duygusal anlamda yaşadığı sıkıntılar vardır..Onlar hayatlarının besinlerden ibaret olduğunu düşünmektedirler.Öncelikle bu düşüncelerden kurtulmalarına yönelik psikolojik tedavi görmeleri gerekmektedir.

Dyt. Aysu Aydın

Total
0
Shares
Related Posts

Ergenler cinselliği popüler olmak için kullanıyor!

Ergenler, sanal alemde cinsellik kokan fotoğraflarını yayınlıyor. Kızlar mini etek giyiyor, erkekler yetişkin gibi görünmeye çalışıyor. 12-16 yaş arası gençler arasında eskiden başarıyı, şimdi ise cinselliği ön plana çıkaranlar daha popüler oluyor.
Total
0
Share