Önemli Olan Süresi Değil Kalitesi

5 Saatlik Uyku Ömür Uzatıyor.
5 saat kaliteli uyku ömür uzatıyor. ABD’de yapılan bir araştırma,5 ila 6.5 saat uykunun ömrü uzattığını ortaya koydu. Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Daniel Kripke’nin yürüttüğü 14 yıllık araştırma,yaşları 50 ila 81 arasında değişen 450 kadın üzerinde yapıldı. Bilim insanları,daha önce 7 saatten az uyunduğunda kalp hastalıklarının ortaya çıkacağını,6.5 saatten az uyuyan insanların da 65 yaşına gelmeden hayatlarını kaybedeceklerini varsayıyordu. Ancak bu araştırma 5 saat uyuyan kadınların bile uzun ömürlü olabileceğini tespit etti.
Bu araştırmayı bazı insanların 5 saat,bazılarının da 9 saatte uykularını alabileceklerdir. Bu yüzden 7-8 saat uyku ihtiyacı olan insan 5-6 saat uyuyorsa,bu sürenin azalması sağlığını bozacaktır. Örneğin,ritim bozukluğu ve hipertansiyona neden olabilir. Söz edilen çalışmanın detayına bakıldığında uyku süresinden çok,kalitesinin önemli olduğunu görüyoruz.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Mevsimsel Alerjik Rinite Neden Olan Alerjenler

Alerjen olarak tanımlanan maddelere karşı duyarlılığı olan bir kimsede, alerjen ile karsılaşma sonrasında burunda başlıca akıntı, hapşırık, kaşıntı ve tıkanıklık şeklinde yakınmaların oluştuğu hastalık tablosu alerjik nezle olarak tanımlanır.
Total
0
Share