Altın Çilekle Kilo Kaybı Geçici

Hızlı kilo verme konusunda doğadaki hiçbir bitkinin mucizevi bir etkisi yoktur.

Hızlı kilo verme konusunda doğadaki hiçbir bitkinin mucizevi bir etkisi yoktur,sağlıklı zayıflamanın yolu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizden geçer.

Son günlerde "Zayıflamanın mucizevi formülü"şeklinde gündeme gelen Altın Çilek’in kanıtlanmış zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinin bulunmamaktadır,aynı zamanda olgunlaşmamış Altın Çilek meyvesi Avusturalya’da zehirli olarak bilinmektedir .

Altın Çilek’in,zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağı yok. Diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan Altın Çilek,kişilerde kilo verdiği yanılgısı yaratabiliyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici…

Altın Çilek konusunda bilimsel çalışma sayısı oldukça az. En eski bilimsel çalışmalar 1935 yılına dayanıyor ve bu çalışmanın sonuçlarına göre,altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olsa da kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkileri sadece hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı araştırmada belirlenmiş olup,insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığı net olarak bilinmiyor.

Altın Çilek yüksek lif ve C vitamini içeriği nedeniyle,meyve olarak tercih edilebilir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler günde 10-15 gram kadar tüketebilirler. Ancak hiçbir besinin tek başına bir mucize yaratamayacağının bilinmesi gerekir.

Dyt.Gizem Tutar

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Her Öğünde C Vitamini Şart

Şeker hastaları her gün taze sebze ve meyve, tahıl ve et grubundan tüketirse yetersizlik oluşmaz. Özellikle her öğünde C vitamin kaynağı besinlerin alınması gereklidir.
Total
0
Share