Yumurtalık Kanserlerinde Tümör Belirteçleri

CA değeri, tanıda yardımcı diğer belirteçler ve ultrason değerlendirmeleri için okuyunuz.

CA 125;CA 125 için normal değer 35 U/ml. dir. Yumurtalık kanserlerinde % 80 oranında artmaktadır. Bir çok başka hastalıkta arttığı görülebilir (Endometriosiz,uterus myomları,karın içi iltihabi hastalıklar,erken gebelik,adete yakın dönemler gibi ). CA 125 artışını değerlendirirken klinisyen;artış derecesi,zaman içindeki değişiklikleri,hastanın yaşı ve menapoz durumu,aile öyküsü ve en önemlisi jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile CA 125 in birlikte değerlendirilmesidir.
Diğer tanıda yardımcı olan tümör belirteçleri:CA 19-9,CA 15-3,TAG72,NB/ 70K,AFP,hCG,LDH
Tümör beliteçleri ameliyat sonrası dönemde tedavinin izlenmesinde önemlidir.

Renkli Doppler Ultrasonografi
Kötü huylu tümörlerde yeni kan damarları oluşması nedeniyle kan akımı artmıştır. Renkli Doppler ultrasonografi ile bu artan kan akımı tespit edilir.

Tüm bu incelemeler sonucu tümoral kist olduğuna karar verilen hastalarda tedavi yöntemi uygun cerrahi girişim ile tedavi etmektir. Inceleme sonucu iyi huylu olduğuna karar verilen hastalarada son yıllarda hızla gelişen laparoskopik yöntemle ameliyat edilirler. Kansız-bıçaksız ameliyat olarak bilinen laparoskopi,son yıllarda pekçok jinekolojik hastalığın cerrahi tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Açık karın ameliyatı ile kıyaslandığında,teşhis ve tedavinin aynı anda yapılması,hastanede yatış süresinin kısalması,ameliyat sonrası komplikasyonların azalması (yara enseksiyonu v.d.),kozmetik avantajlar ve düşük maliyet bu yöntemi çok kullanılır hale getirmiştir.Kötü huylu olduğu düşünülen veya saptanan kistler ise orta hat kesisi ile ameliyat edilirler.

Dr. Nevzat melih Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts

Hassas Barsak Sendromu

Acıbadem Adana Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Türker EGESEL Hassas Barsak Sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.
Total
0
Share