5 Soruda Boyun Fıtığıyla İlgili Her Şey

Ağrılar söz konusu olduğunda boyun ağrıları ilk sıralarda yer alıyor.

Boyun ağrıları boyun omurgasını oluşturan omur ismi verilen kemiklerin,eklemlerin,omurların arasında yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile bağların bozulması sonucu gelişiyor.

Modern yaşamın ve sürekli bilgisayar karşısında çalışmanın bir sonucu olan bu ağrıların kökeninde ise çoğu zaman boyun fıtığı yatıyor.

1- Neden oluşur?
Özellikle çalışan kesimi etkisi altına alan boyun ağrıları her yaş grubunda karşılaşılan önemli bir sorun. Her üç kişiden biri,hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısından yakınıyor. Boyun ağrıları boyun omurgasını oluşturan omur ismi verilen kemiklerin,eklemlerin,omurların arasında yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile bağların bozulması sonucu gelişiyor.

2- Boyun fıtığı nedir?
Boynumuz yedi adet boyun omurundan oluşuyor. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler yer alıyor. Disk ismi verilen bu yapı içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe ediyor. Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engelliyor. Yaş ilerledikçe veya travmalar sonrasında disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor. Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık orta ya çıkıyor.

3- En önemli belirtileri nelerdir?
Boyun fıtığının en önemli belirtisi,ağrıdır. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön plandayken,olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda,parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlıyor.

4- Cerrahi tedavi şart mıdır?
Sanılanın aksine,boyun fıtığında cerrahi tedavi son çaredir. Hastaların büyük çoğunluğu için yatak istirahati,ilaç tedavisi veya fizik tedavi yeterli gelmektedir.

5- Kesin çözüm sağlıyor mu?
Boyun fıtığında cerrahi tedavinin amacı,omurilik ve sinir dokusuna olan baskıyı ortadan kaldırmak. Bir başka deyişle fıtığı yok etmek. Bunun sonucunda da hasta ağrı,kolda uyuşma ve güç kaybı gibi yakınmalarından kurtuluyor. Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabiliyor.

Dr. Bülent Önal

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share