Dinlendirici Gözlük Diye Bir Şey Yoktur

Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.
Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon,görme fonksiyonlarını etkileyebilir,bulanık görme,çift görme,yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.

Gözlük kullanımı ile ilgili yanlış bilinenler ve bunların doğruları şöyledir:

Dinlendirici Gözlük:Böyle bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyorsa kullanılmalıdır.

Gözlüğün Sürekliliği: Uzak gözlük devamlı,yakın gözlük ise yalnızca yakın mesafe çalışmalarında kullanılır.

Gözün Gözlüğe Alışması:Böyle bir kavram yoktur. Kişi iyi görmenin ne olduğunu anladığı için gözlükten vazgeçemez.

Numara Değişikliği:Numara değişikliği ancak muayenede belli olur. Hipermetrop olan çocuklarda büyüme çağında numarada azalma,miyoplarda ise numarada artma gözlenir. Gözlük takmak veya takmamak gözlük numarasının ne azalmasına ne de artmasına neden olur. Ancak çocuk yaşta görmenin gelişmesi açısından mutlaka takılması gerekir.
Yanlış numara kullanımı:Gözü bozmaz ancak takıldığı anki görmeyi bozar.

Prof. Dr. Haluk Ertürk

Total
0
Shares
Related Posts

‘Niye Ben Olmayayım ki!’

Meme kanserini yenen ve yaşama büyük bir umutla bağlanan Ester Sisa, 66 (Ev Hanımı) meme kanseri olduğunu öğrendikten sonraki dönemden iyileştiği döneme kadar başından geçenleri anlatıyor.

Sağlıklı Havuz Kullanımı İçin Öneriler

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadi Rüştü Vural, yazın gelmesiyle gündeme gelen sağlıklı havuz ve deniz kullanımı konusunda çok önemli uyarılarda bulundu. İşte sağlığınızı koruyarak yüzmek için yapmanız gerekenler;
Total
0
Share