İftar Sonrasına Dikkat!

Art arda sigara yakmak kalp krizi riskini arttırıyor.

Art arda sigara yakmak kalp krizi riskini arttırıyor. Kalp ve tansiyon hastalan için orucun hem 16 saatlik uzun açlık dönemi hem de iftar sonrası süreci ayrı riskler taşıyor. Özellikle sıcak havalarda uzamış olan açlık,su ile tuz kaybına,kan şekerinin düşmesine,metabolizmanın yavaşlamasına ve tansiyonda ani değişimlere neden olabiliyor. Orucun iftar sonrası bölümünde ise ani ve aşırı miktarda yemek yemek ve su içmek,peş peşe sigara yakmak,üzerine çay ve kahve tüketmek,en sık yapılan yanlışları oluşturuyor. Tüm bu hatalı davranışlar da tansiyonun çok yükselmesi,kalp yetersizliği atağı,kalpte ritim bozuklukları,kan şekeri yüksekliği ve artmış kalp krizi riski ile sonuçlanabiliyor. İftar sırasında peş peşe içilen sigara,kahve ve çayın özellikle tansiyon,diyabet ile kalp hastaları için riskli olabileceği uyarısında bulunuyor!

EN GÜÇLÜ RİSK FAKTÖRÜ!

Sigaranın kalp krizi için tek başına en güçlü risk faktörlerinden biri olduğunu unutmamak gerekir. Uzun süren açlık ve susuzluk döneminden hemen sonra,vücut enerji,su ve tuz dengesini henüz kurmamışken sigaranın içerdiği zehirlerin damarlarda bolca dolaşması,damarda ani spazm,damar içindeki damar sertliğini oluşturan yağ birikintilerinde kanama ve küçük yırtıklar yaparak kalp krizini tetikleyebiliyor.

Dr. Nazan Kanal

Total
0
Shares
Related Posts

Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu

Batı Nil Virüsü; ilk defa Uganda’nın Batı Nil bölgesinde 1937 yılında yüksek ateşli bir hastanın kanından izole edilmiş; kuşlar, atlar ve insanlarda, hastalığa neden olan ve sivrisineklerle bulaşan bir etkendir.
Total
0
Share