Kalp Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki Ömrü Uzatıyor

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki sanıldığı kadar kalbe yük getirmez.

Kalp-damar hastalarının çoğu,"tehlikeli"olduğu kaygısıyla cinsel yaşamdan tamamen uzaklaşıyor.
Cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirmek veya cinsel performansta düşüş yaşayıp,başarısızlığa uğramak,duyulan korkuların başında gelmektedir. Oysa sanılanın aksine,cinsel yaşam,hastalarda kalp performansını yükselterek ömrü uzatır.
Kalp-damar hastalarının cinsel ilişki konusundaki korkularının yersiz olduğuna ve cinsel ilişkinin,dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece % 1’inin tetikleyicisi olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Sanılanın aksine,ani ölümlerin sadece % 0.6’sı cinsel ilişki sırasında gelişiyor.
Cinsel yaşamın kalp damar sağlığını koruduğuna yönelik araştırmalar ise şunları söylemektedir:

Haftada 3 kez
Belfast Queens Üniversitesi’nde bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre;cinsel yaşam kalp-damar sağlığını güçlendiriyor. Araştırma,haftada 3 kez ya da daha fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerin kalp krizi geçirme oranlarının yarı yarıya düştüğünü gösteriyor.
Sağlıklı toplumlarda yapılan haftada 2 veya daha fazla sayıda cinsel ilişkide bulunanların,ayda bir veya daha az sayıda cinsel ilişki bulunanlara göre daha uzun yaşadıklarına dikkat çekiyor.Düzenli cinsel yaşam,salgılanan hormonlar sayesinde stres katsayısını azaltıyor. Tatmin edici bir cinsel ilişkiden sonra vücudun gevşemesiyle duyulan rahatlık,etkisini 1 hafta sürdürebiliyor. Bu durum stres riskini azalttığı gibi kalp sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

3-6 Hafta

KALP krizinin hemen sonrasında,kalbin durumu cinsel ilişkiye uygun olmuyor. Bu nedenle hastanın kalp krizi sonrası ilk 2 hafta içinde cinsel aktiviteden uzak kalması önerilmektedir. Kalp ameliyatı olan pek çok hastada cinsel yaşama yeniden başlamak için 3-6 haftalık bir süre gerekmektedir. Buna rağmen mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kalbe 2 kat merdiven çıkmak kadar yük getirir
Sağlıklı yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki kalbe ekstra yük getirir. Ancak yapılan araştırmalar,bu yükün sanıldığı kadar büyük olmadığını gösterir. Eşle cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük,10 dakika düz yolda yürüdükten sonra dinlenmeden 2 kat merdiven çıkmanın getireceği yüke eşittir. Bu aktiviteyi hiçbir şikâyeti olmadan yapabilenlerin,cinsel yaşamlarını da zorlanmadan devam ettirebilirler.

Dr. Erkan Ekicibaşı

Total
0
Shares
Related Posts

Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı bir hayat için doğru beslenme oldukça önemli. Düzenli beslenme alışkanlığı olmamamız da kilo vermeyi önleyen en büyük hatalarımızdan biri.

Aknenin Evde Tedavisi

Sivilce oluşumunu ve sivilcelerin daha kötü olmasını engellemek için yapabilecekleriniz:
Total
0
Share