Gut Hastalığına Davetiye Çıkarmayın!

Protein ağırlıklı diyetler böbrek ve eklemleri yoran gut hastalığına zemin hazırlıyor.

Protein ağırlıklı diyetler böbrek ve eklemleri yoran gut hastalığına zemin hazırlıyor. Halk arasında sıklıkla yapılmaya başlanan ve sadece protein içeren gıdaların yer aldığı diyetler,gut hastalığının oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu diyette kişiler kesinlikle karbonhidrat içeren gıda yemiyor. Vücutta proteinin birikmesi ise eskiden zengin hastalığı olarak bilinen gut rahatsızlığının oluşmasına neden oluyor. Kişinin çok ağrılı bir süreç geçirmesine neden olan bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ise böbrek yetmezliği bile gündeme gelebiliyor.

Zengin Hastalığı Artık Herkeste Görülüyor
Günde 5 yumurta ya da yarım kilo et yiyerek kilo vermeye çalışıyorlar. Sadece protein içeren gıdaların alınması,vücuttaki birçok dengeyi alt üst ediyor. Öyle ki vücutta olması gereken karbonhidrat,yağ ve protein dengesi bozuluyor. Normal şartlarda yüzde 15-20 protein,yüzde 30-35 yağ ve yüzde 50-55 karbonhidrat olan bu denge tamamiyle değişiyor. Bu durum da bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Alınan proteinin fazlası atılamadığı zaman ise eklemlerde kristal şeklinde birikmelere ve gut hastalığının oluşmasına katkıda bulunuyor.

Dr. Abdurrahman kerim Çıkım

Total
0
Shares
Related Posts

Doktoruna Sormadan Oruç Tutma !

Ramazanda 15-16 saatlik açlık süresi sağlıklı kişileri bile zorlarken, birtakım hastalıkları olan kişiler dikkatli olmalı !

Katarakt Nedir?

Katarakt nedir,belirtileri nelerdir ve neden kaynaklanır? Bu soruların cevabı için bu haberi okuyun!
Total
0
Share