Modern Binalar D Vitamini Alımını Önlüyor

D vitamininin yapım yolu güneştir ve gıdalarla sağlanması zordur.

D vitaminin yapım yolu güneştir. Gıdalarla temini çok azdır. Bazı balıklarda,yumurtanın sarısında var. Onun dışında temel yapım yolu güneş ışınlarıdır. Güneşten yararlanmıyorsanız D vitamini de yapılamıyor. O zaman da D vitamini açığı ortaya çıkıyor. Eskiden insanlar bu kadar kapalı ortamlarda yaşamıyordu,özellikle güneşli ülkelerde çocuklar sokakta,bahçede oynuyor güneşten yeterince yararlanabiliyorlardı. Şimdi yaşam tarzımız değişti. Yeni yaşam tarzı insanları kapalı mekânlara itti. Hasta bina sendromu diye bir sendrom ortaya çıktı. Bu sendromu ‘modern-akıllı binalar’denen ortamlar yaratıyor. Bu binalar insanların güneş görmesini,temiz hava almasını engelliyor. İnsanlar kış boyunca zaten güneşten yararlanamıyor,yazın tatile giderse de kısa bir süre güneş görüyor. Bu nedenle D vitamini eksikliği insanların büyük çoğunluğunda görülüyor.

D Vitaminin Neden Önemlidir?

D vitamini kalsiyumun emilip kemiğe gitmesini sağlıyor. Bu yolla kalsiyum alınamazsa,kemikten kana kalsiyum veriliyor,bu da uzun vadede kemiklerin yumuşamasına yol açıyor. Eskiden D vitamini eksikliği bebeklerin ve çocukların hastalığı olarak biliniyordu. Oysa günümüzde yukarıda bahsedilen nedenlerle erişkinlerin de ciddi sorunu. D vitaminin ileri derecede yetersizlikleri de olabiliyor. Ancak bu eksikliğin etkileri,haftalar aylar içinde ortaya çıkıyor.

•Yaşlıların çoğunda bu eksiklik var,cilt yaşlandıkça cildin güneş yoluyla D vitamini yapma yeteneği de azalıyor.

•Yaşlılar dışarı çıkamıyorlar,beslenmeleri bozuluyor. Bu nedenle kalsiyum,D vitamini takviyesi yapmak lazım.

•Güneşe çıkmaları tıbben sakıncalı olan insanlarda takviye gerekir.

•D vitamini erkekler için de önem taşıyor. Kemiklerdeki sorunlar erkekleri de etkiliyor.

•D vitamini vücutta fazla olduğunda,aşırı kireçlenmeye,böbrek taşı oluşumuna yol açıyor. Hatta böbreklerde kireçlenme olabiliyor. Bu nedenle D vitamininin hekim kontrolünde verilmesi gerekiyor. Kontrolsüz kullanımı kesinlikle doğru değil. D vitamini toksisitesine (aşırı doz) yol açabilir.

•Anneler hekime danışmadan çocuklarına kemiklerinin güçlenmesi için D vitamini,balık yağı veriyor,bu da doğru değil. Balık yağı da olsa hekim kontrolünde verilmesinde yarar görüyorum.

•Balık yağını kontrolsüzce fazla almak kalsiyumu yükseltebilir. Bu nedenle vücuttaki D vitamini düzeyine göre ayarlamakta yarar var.

Vücuda gereken D vitaminine ulaşmanın formülü:
Mayıs-eylül arasındaki dönemde,güneşin çok kızgın ve sağlığı tehdit ettiği 12.00-15.00 arası saatler hariç,günde 30 dakika,güneş kremi sürmeden kolları ve bacakları güneşlendirin. D vitaminin temel yapım aracı güneş olduğu için güneş ışınının cilde değmesiyle sessiz duran bir madde tetikleniyor ve oluşan reaksiyonlarla da D vitamini yapımı mümkün oluyor.

Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş

Total
0
Shares
Related Posts

Sebze ve Meyvelerde Bulunan Vitaminler Hangileridir?

Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelidir. Vitaminlerin sebze ve meyveler içerisindeki dağılımı değişiktir. Bu sebeple tek bir sebze ve meyveyi sık tercih etmek yerine çeşitlilik sağlanması en doğru yöntemdir.

Mide Bandı Nedir?

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band metodunda, yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştiriliyor.
Total
0
Share