Bir avuç ıspanak çiftlere iyi gelecek!

Prof. Dr. Bülent Tıraş çocuk sahibi olmak isteyen çiftelere önerilerde bulundu.

Çocuk sahibi olmak artık zor değil. Doğurganlık oranının farklı sebeplerle azaldığı şu günlerde,her an elimizin altında olan besinler bebek isteyen çiftlerin yardımına koşuyor. Prof. Dr. Bülent Tıraş,özellikle B vitamini ve folik asit deposu yeşil yapraklı sebzeler ile kuru baklagilleri işaret ediyor.

Genetik sebepler,çevresel faktörler ve sigaranın da etkisiyle kadın ve erkeklerde doğurganlık gün geçtikçe azalıyor. Beslenme,çocuk sahibi olmak için son derece önemli ama göz ardı edilen bir faktör. Prof. Dr. Bülent Tıraş,en çok yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru baklagillerde bulunan B vitaminlerinin doğurganlığı arttırdığına dikkat çekiyor.

Özellikle sperm yapımında folik asit alımının önemine işaret eden Tıraş’a göre,muz,brokoli,çilek,turunçgiller ve suları;mercimek,kuru fasulye gibi tahıllar;kuşkonmaz,avokado,bezelye,ıspanak,taze fasulye gibi yeşil yapraklı sebzeler;karaciğer,yumurta,ton balığı ve yoğurt gibi gıdalar kaliteli sperm üretimi için çok gerekli.

DNA’yı Düzeltiyor

Plasebo kontrollü bir çalışmada 6 ay folik asit ve çinko fosfat desteğiyle sperm sayısında yüzde 74 artış gözlendiğini de söyleyen Tıraş,bebeğin sağlığına etkilerini şöyle anlattı:Folik asidin etkisiyle spermin DNA bütünlüğü korunduğu için,gelecekte çocuk sağlığında da önemli bir rol üstleniyor. Folik asit eksikliği olduğunda anemi ve büyüme geriliği gibi hastalıklar yaşanabiliyor.

Erken doğum riski azalıyor

Hamile kalmadan en az bir yıl önce folik asit alan kadınlarda erken doğum riskinin yüzde 70 azaldığına işaret eden Tıraş’a göre folik asit kullanımı bebekte zeka geriliği,körlük ve kronik akciğer gibi ciddi sorunlara yol açan erken doğum riskini azaltıyor. Hamileliğin 20 ve 28. haftaları arasındaki erken doğum riskini yüzde 70 oranında;28 ve 32. haftaları arasındaki erken doğumları da yarı yarıya azaltıyor.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Brakiterapi Nasıl Yapılıyor?

Prostat kanserinde uygulanan tedavi alternatiflerinden biri olan brakiterapi, prostat dokusunun içerisine yerleştirilen ve düşük dozda ışın veren radyoaktif kaynaklar ile kanserli dokunun yavaş ve sürekli ışınlanması esasına dayanıyor.
Total
0
Share