Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Orgazmı yaşamak cinsel olarak uyarılmaya bağlıdır ve elbette orgazmı etkileyen birçok faktör vardır.

Orgazm olmak…Sağlıklı ve doyumlu bir cinsel yaşamın en önemli parçası.

Orgazmı yaşamak cinsel olarak uyarılmaya bağlıdır ve elbette orgazmı etkileyen birçok faktör vardır. Kadının geleneksel tutumu,suçluluk duyguları,yetersiz cinsel bilgi,kendini rahat hissetmesi,cinselliğe bakış açısı bunlardan birkaçıdır.

Orgazm cinsellik sırasında yaşanan hazlardan biri

Orgazm bozukluğu olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli ya da yineleyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmaması olarak tanımlanır. Orgazm bozukluğu tanısının konması ruhsal ve cinsel değerlendirme ve tedavi konusunda uzman klinisyenler tarafından söz konusu olabilir. Orgazm cinsellik sırasında yaşanan hazlardan biridir. Bu sorun değişik şekillerde görülebilir. Örneğin hiç orgazm olamayan ya da masturbasyon ile orgazm olabilirken cinsel birleşme ile orgazma ulaşamayan kadınlar olabilir. Tedavi ancak kişinin sorununun detaylı değerlendirilmesi sonucunda şekil kazanacaktır.

Orgazm için yeterli süre,yeterli yoğunluk ve uygun uyaran önemli

Ön sevişme süresi az,uyarılma az yada eşte erken boşalma problemi var ise kadının uyarılması ve sonucunda orgazm olması güçleşir. Fiziksel ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar,ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı orgazm sorunları yaşanabilir. Fakat her psikiyatrik ya da fiziksel hastalık orgazm bozukluğuna yol açmaz. Kadın ileri yaşlarda bedeninin uyarılma noktalarını tanımaya,keşfetmeye başladıkça,nasıl orgazma ulaşacağını öğrendiği zaman unutmaz ve bu kazanımı kaybetmez. Eğer böyle bir durum söz konusu ise mutlaka altta yatan evlilik içi çatışma,depresyon gibi başka bir neden aranmalıdır.

Kadınlar bu durumu problem olarak görmez

Ülkemizde genelde cinsel eğitimin yetersizliği,kadınının kendi bedenini tanımaması,cinsel mitlerin yaygınlığı nedeni ile orgazm bozukluğunun yüksek oranda görüldüğünü söyleyebiliriz. Fakat bu konu ile ilgili ülkemizde yapılan yeterli çalışma yoktur. Cinsel tedavi merkezlerine orgazm olamama problemi ile başvuran kişi sayısı çok azdır. Nedenleri genellikle kadınların bu durumu problem olarak görmemeleri ve en önemlisi nereye gideceklerini bilmemeleri ve zamanla değişeceğine dair umutlarının olmasıdır.

Tedavide öncelikle orgazm problemine neden olan etkenler değerlendirilir ve cinsel terapi planlanır. Psikiyatrik,organik ya da ilaç kullanımına bağlı olarak gelişebilen orgazm probleminde ise nedene yönelik tedavi ile orgazm sorunu ortadan kalkabilir.

Orgazm probleminin çözülmesinde temel olan uygun eş,uygun ortam ve uygun uyarıdır.

Dr. Elçin Orhan

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.
Total
0
Share