Güneşten korunmanın doğru yolu

Ürünlerin yanı sıra neler güneşten korur?Güneşten koruyucu kremlerin doğru kullanımı;

Güneşten koruyucu ürünlerin düzenli ve bilinçli kullanımlarının yanı sıra,güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00-16.00 sıralarında mümkünse dışarıya çıkmamak,şapka ve gözlük kullanmak gibi güneşten korunma yöntemlerini de uygulamak gerekiyor.

Cilt tiplerine göre minimum ihtiyaç duyulan koruma faktörleri;

  • Beyaz tenlilerin ciltleri güneşe karşı daha korunmasız olduğu için SPF 30 ve üzeri ürünler kullanmaya özen göstermeliler. Kış mevsiminde bile en az 15 koruma faktörü ürünü kullanmayı da ihmal etmemeliler.
  • Daha koyu tenlilerin ise SPF 15 koruma faktörü içeren ürünler kullanmaları yeterli gelecektir.
  • Hamilelerin de çinkooksit ve titanyum dioksit içeren,en az SPF 30 ve üzeri olan fiziksel koruyucuları tercih etmeleri gerekiyor. Çocuklarda ise ciltleri daha hassas olduğu için genellikle SPF 50 ve üzeri şeklinde öneriliyor.

Güneşten koruyucu kremlerin doğru kullanımı;

  • Güneş koruyucu ürünleri sürmek kontrolsüzce güneşe maruz kalınabilir anlamına gelmiyor. Ayrıca güneşten korunmaya da özen göstermemiz gerekiyor.
  • Ayrıca koruma oranları;kullanılan ürünün kıvamına,koruma faktörüne ve uygulama miktarına göre değişiyor.
  • Ürünü gün içinde 2 saatte bir tekrar sürmeli,su ve ter gibi etkenlere maruz kaldıktan sonra da tekrarlamalıyız.
  • Yaptığımız bir başka önemli hata da;ürünü güneşlenme sırasında cildimize sürüyor olmamız. Böylece etkisini göstermesi için gecikmiş oluyoruz. Aslında,etkilerinden faydalanabilmek için bu tür ürünleri güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürmemiz şart!
  • Bunun yanı sıra cilt rengi açık kişilerde güneş koruyucu kullanılsa da kızarıklık ve yanık oluşabiliyor. Yine güneş alerjisi olan kişilerde alerjiyi tetikleyebiliyor.


Dolayısıyla güneş kremlerini sürmek güneşin altında gönlümüzce yatmak için vize vermiyor.

Dr. Hande Akıncı

Total
0
Shares
Related Posts

Ekmek ve Ekmek Grubu

Unun, lezzeti acı olmamalı, rengi beyaz olmalı, küf ve böcek olmamalıdır. Ekmeğin, kabuğu yanık olmamalı, hafif sert ve gevrek olmalı ve kokusu ...
Total
0
Share