İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

Hiç ilaç kullanmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılmasına denir.

Yumurtaların Laboratuar Ortamında Olgunlaştırılması
Bu yöntemde kısa süreli ilaç kullanılarak veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtalar dış ortamda olgunlaştırılır ve daha sonra döllenerek transfer edilir.

İlk olarak ilaçlara aşırı cevap veren polikistik over sendromlu kadınlarda ilaç kullanılmadan tüp bebek yapılmak amacı ile ortaya atılmıştır. Polikistik over sendromlu kadınlar yumurtalıkları uyaran ve gonadotropin adı verilen ilaçların etkisine aşırı hassas olup ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen ve hastaneye yatarak tedavi gerektirebilen bir komplikasyona meyillidir. Özellikle de gebelik olduğu zaman gebeliğin salgıladığı hormonlar ilaçlar ile uyarılmış olan yumurtalıkları daha da uyararak tabloyu şiddetlendirmektedir.

İlaçlar ile yumurtalıklar uyarılmadan tüp bebek yapıldığı zaman ise OHSS riski ortadan kalkmaktadır. IVM’in ilaç ile yapılan Tüp Bebeğe üstünlüğü ilaç kullanımının olmamasıdır. Buna karşın IVM ile gebelik oranları ilaç ile yapılan tüp bebeğe oranla daha düşüktür.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Gebeliğiniz Yalancı Olabilir!

Yalancı gebelik durumunda hasta tamamiyle kendini gebe gibi hisseder,tüm gebelik belirtilerini gösterir ancak kesinlikle gebe değildir.
Total
0
Share