Az Su İçmek Zihinsel Performansı Düşürüyor

Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağında derslerinde başarılı olamıyor.

Yetersiz su tüketimi sadece fiziksel değil,aynı zamanda zihinsel performansı da düşürüyor ve konsantrasyon bozukluğuna yol açıyor. Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağında derslerinde başarılı olamıyor.

Hangi yaşta,ne kadar su tüketmeli?Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına,cinsiyetine,kilosuna,boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’miktarı var,Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor Ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor.

•6 -12 ay arasında:30 ml ile 100 ml
•1-3 yaş arasında:1-3 litre
•4-8 yaş arasında:1-4 iltre
•9-13 yaş arasında:1-2 litre

NE ZAMAN SU VERMELİ?Bebeğiniz 6-12 aylıkken,katı gıdalara başlandıktan sonra,bebeğinize her 3 saatte bir yemekten sonra su vermeniz gerekiyor. Çocuğunuz 1-5 yaş arasında ise her 2-3 saatte bir yemek sonlarında 100 ml su vermeyi ihmal etmeyin. Yemekten önce verilen su karnın şişmesine ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Dolayısıyla çocuğunuza suyu yemek sonrasında vermenizde fayda var. Ancak eğer çoğunuz aşırı kilolu ise tok tutsun diye yemek öncesinde de su verebilirsiniz.

Tuvalete gitme sıklığını takip edinÇocuğunuzun yeterli su tüketip tüketmediğini anlamanın en pratik yolu,tuvalete gitme sıklığını takip etmek. Eğer çocuğunuz 2 saatte bir tuvalete gidiyorsa,idrarın yoğunluğu normalse,bu çocuğunuzun vücudunda yeterli su olduğu anlamına gelir. Bebeklerde ise günde 7 bez harcanması vücutta yeterli su olduğunun önemli bir göstergesidir.

Çocuğunuza örnek olunÇocuklar anne ve balarını örnek model alıyorlar. Bu nedenle yeterli su tüketmeleri için anne- babaların günlük su tüketimi konusunda çocuklarına örnek olmaları gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun yanında sık sık su için ve suyun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu sık sık tekrarlayın.

Dr. Arzu özgeneci Öngün

Total
0
Shares
Related Posts

Yağın Agresifinden Uzak Durun

Kalp sağlığınız için yapmanız ve bilmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Ne yediğiniz, neyi ne kadar yediğiniz çok önemli.

Besin Hijyen ve Sanitasyonu

Hijyen; tehlikelerin kontrolü ve amaçlanan kullanımı hesaba kayıtlarak, bir gıda maddesinin insan tüketimine uygunluğunun sağlanması için gerekli...

Yürüyen merdivenler bir süre yürümeyecek!

Sağlık Bakanlığı, Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında, fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek için alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenlerinin 3 Ekim günü öğle tatilinde durdurulmasını istedi.
Total
0
Share