Bilinçsiz Alınan Vitaminler Sağlığınızı Tehlikeye Sokar

Gereksiz yere alınan vitaminler çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bilinçsiz alman vitaminlerin kalp ve böbrek hastalıklarına,kabızlığa,kramplara,ciltte koyulaşmalara,pullanmaya,kafa içi basıncın artmasına,şiddetli baş ağrısına,görme problemine,kanda pıhtılaşmaya varan çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Vitaminlerin suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. B ve C vitaminlerinin suda eriyebildiği için vücudumuzda depo edilmesinin söz konusu olmadığını,bu nedenle eksiklikleri yağda eriyen vitaminlere göre daha sık görülmektedir. Fazla tüketilmeleri vücutta birikim yapmadığı için çoğu zaman sorun oluşturmaz.
Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K vitaminleri) fazla alındığında vücutta birikir ve kontrolsüz kullanıldığı zaman ‘hipervitaminoz’ denilen vitamin fazlalığına yol açar. Vitamin eksikliği kadar fazlalığı da bir sağlık sorunu haline dönüşür. Sağlıklı beslenmenin vitamin alımı için yeterlidir. Ek vitamin ihtiyacı ise doktor kontrolünde olmalıdır.

Vitamin alırken dikkat!

D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum düzeyinde artmaya ve buna bağlı olarak kas krampları,kalp ritim problemleri,kabızlık gibi sorunlara,

A vitamini fazlalığı beyin basıncının artmasına,kas güçsüzlüğüne,baş ağrısına,görme sorunlarına,ciltte koyulaşmaya,pullanmaya,kafa içi basıncının artmasına,

C vitamininin fazlalığı
vücutta depo edilmemesine karşın idrarla atıldığından bazı böbrek taşlarının oluşmasına,

K vitamini fazlalığı kanın pıhtılaşmasına,yüksek dozda kullanılan,

E ve C vitaminleri fazlalığı
akciğer kanserinin oluşumuna neden olabiliyor.

Yapılan çalışmalarda yüksek doz A,C ve E vitamini kullanmanın mide-bağırsak,prostat kanserinde kanser gelişimine neden olmasa bile beklenen yaşam süresini kısalttığı,tümörün büyümesine,ilerlemesine katkı sağladığını gösterir.

Dr. İbrahim Bağçivan

Total
0
Shares
Related Posts

Tüp Bebek Tedavi Sırasında Karşılaşılan Sorunlar

Tüp bebek yöntemi, kadından toplanan yumurtaların vücut dışında, laboratuvar ortamında eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 ile 5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesidir.

Kolesterol ve Beslenme

Yapılan birçok araştırmalar sonucu elde edilen istatistikî veriler koroner kalp hastalığı risk faktörlerinin önceden ortaya konularak tedavilerinin yapılmasının...
Total
0
Share