Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler

Menopozu rahat geçirmek için 7 öneri % Menopoz dönemindeki kadınları endişelendiren konulardan biri de ‘kadınlığın bitişi ‘ algısı. Oysa uzmanlar, bu algının yanlış olduğunu vurguluyor.

Menopoz dönemi kadınlığın bitişi değil,yeni bir hayatın başlangıcı. Biten tek şeyin,yalnızca doğurganlık özelliğidir. Gençlik yıllarının geride kalması sonucu menopoz sürecinde kadınların bedenleri değişiyor,kilo alma,yüzde kırışıklık artışı gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Eski genç ve güzel hallerinden uzaklaşma,çoğu zaman kadınları fizyolojik sorunlardan daha fazla etkileyebiliyor. Sonuç olarak da kadınlık algıları bozulabiliyor. Ruhsal olarak gergin ve huzursuz olabiliyorlar. Oysa bu gibi düşüncelerden uzak durmak ve menopozu yeni bir hayatın başlangıcı olarak kabul etmek şart. Menopoza yaklaşık olarak 45-55 yaş arası girildiği dikkate alındığında kadınların yaşamlarının ikinci baharını sağlıklı ve verimli olarak geçirebilmeleri için bir takım önerilere kulak vermeleri gerekiyor.

Menopoz dönemini rahat ve kolay geçirmek için önerilerini ise şöyle sıralıyor:

Bu dönemi içinize sindirin:Menopoz dönemi kadının daha huzurlu olduğu,hoşgörüsünün arttığı ve deneyimlerin biriktiği bilgeleşme yılları olarak tanımlanıyor. Bu durumun farkına varın ve menopoz döne mini hayatınızın doğal bir geçiş dönemi olduğunu benimseyerek yaşayın.

Arkadaşlarınızla daha sık bir araya gelin: Bu dönemde yaşama sevincinizi ve hayata bağlılığınızı artırıcı faaliyetlerinizi sürdürün. Çocuklarınız büyüdüğüne göre artık kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Hayata dört elle sarılın ve arkadaşlarınızla sık sık beraber olun.

Hayallerinizin peşinden gidin:Gençken yapmaya fırsat bulamadığınız isteklerinizi bu dönemde gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat etmek,ilgi duyduğunuz bir konuyu öğrenmek,farklı etkinlik gruplarına dahil olmak için bu dönemin en uygun zaman olduğunu unutmayın.

Çalışmaya devam edin:Sosyalleşme bu dönem için çok gerekli ve yararlı. Beynin yaşlanmaması için sosyalleşmenin,insanlarla iletişim içinde olmanın önemi son yıllarda bilimsel olarak vurgulanıyor. Eğer çalışıyorsanız bu kimliğinizi koruyun,çalışmaya devam edin.

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu fark edin: Her yaş güzeldir ve hakkı verilerek yaşanmalıdır. Biraz kilo almayı ve yüzünüzdeki değişiklikleri,yılların getirdiği deneyimlerin izleri olarak kabul edin ve benimseyin.

Bedeninize özen gösterin: Vücudunuzdaki değişimleri olduğu gibi kabul ederken,onlarla gerektiği kadar mücadeleden de vazgeçmeyin. Bedeninize bakın. Sağlıklı beslenme kurallarını uygulayın ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

Jinekolog,psikolog ve psikiyatrist desteği alın: Bedensel ve psikolojik bazı değişimleri yaşayabileceğiniz bu dönemde şikayetlerinizi azaltabilmek adına jinekolog,psikolog ve psikiyatriste başvurabilirsiniz. Bu tıbbi destekler daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sunabilmeniz için gerekiyorsa ertelemeden yardım alınız.

Menopozda Depresyon Oranı Artmıyor
Menopozda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak sıcaklık hissi,ateş basmaları,gece terlemeleri,çarpıntı,uyku düzensizlikleri gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu belirtiler aynı zamanda kadının psikolojisini de olumsuz etkiliyor. Bu dönemde en sık görülen ruhsal yakınmalar ise huzursuzluk,gerginlik,yorgunluk,özgüvende azalma,iç sıkıntıları,isteksizlik,konsantrasyon eksikliği ve alınganlık oluyor. Bellek sorunları,ödem,mide bağırsak yakınmaları efe görülebiliyor. Menopozda zaman zaman depresif ruh hali yaşanabiliyor. Ancak çalışmalar bu dönemde kadında depresyon oranının arttığını göstermiyor. Daha çabuk heyecanlanma,sabırsızlık,aceleci tutumlar gelişebiliyor. Kadınların temel kişilik yapılarına bağlı olan bu belirtiler alınan desteklerle doğru bakış açısı kazandırılarak ve gerekirse tedavi edilerek düzeltilebiliyor.

Doç. Dr. Ece Orhon

Total
0
Shares
Related Posts

Bel Kayması Tedavisinde 3 Yöntem

Hareketsiz bir yaşam, ani hareketler, ısınmadan yapılan sporlar, ağır ve dengesiz yük taşımak bu hastalığı tetiklediği için tedbirlerimizi ona göre almalıyız.
Total
0
Share