Akneden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Cildin temiz tutulması, fazla tıkayıcı makyaj ürünleri kullanılmaması önerilir.
Akne Nedir ve Neden Oluşur?
Akne genellikle 13-19 yaş aralığında görülen,bazen hormonal düzensizlikler,kullanılan ilaçlar,stres v.b nedenlerle ileri yaşlarda da gelişebilen,pek çok etkenlerin rol oynadığı yağ folliküllerinin bir hastalığıdır. Fazla akneli hastalarda genişlemiş ve aktif yağ bezleri,açık gözenekler ve yağlı deri mevcuttur. Androjenik hormonların yağ bezlerini uyarıcı etkisi vardır. Genişlemiş yağ bezi,içinde üreyen bakteri,atılamayan bazı hücrelerin birikimi akneyi oluşturur. Siyah noktalar,içi iltihaplı ya da kırmızı şişlikler,kistik oluşumlar aknenin elemanlarıdır.

Sivilce İzleri
Tedavi edilmediğinde bazıları iz bırakabilir. Genellikle yüzde,sırtta,göğüste,omuzlarda görülebilir. Stres etkili olabilir,bazı yiyeceklerle artış olableceği tartışılmaktadır. Yaz aylarında azalıp,kış aylarında artma eğilimi gösterir.

Cildimizi Nasıl Temizlemeliyiz?
Cildin temiz tutulması,fazla tıkayıcı makyaj ürünleri kullanılmaması önerilir. Tedavide soyucular,antibakteriel ürünler,antibiotikler,hormonlar,ciddi ve dirençli vakalarda da 6 ay kadar süreli yüksek doz A Vitamini içerikli ürünler kullanılır. Tedavinin nasıl olacağı cilt doktoru tarafından belirlenir. Tedavi aylar sürebilir,sabır gerektirir,akneler sıkılmamalıdır,iz kalabilir.
İzler Nasıl Yok Edilir?
Tedaviden sonra kalan izler için peeling uygulanabilir. İzlerin durumuna göre yüzeyel ya da derin soyma uygulanabilir. Ayrıca son yıllarda Lazer tedavileri ile de çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Akne Rozacea Nedir?
Akne Rozacea ise orta yaş hastalığıdır.Genellikle yüzün orta bölümünde,sivilce ve kılcal damar genişlemeleriyle seyreder. Alkol,kafein,stres,güneş ışını,sıcak ve baharatlı yiyeceklerle alevlenme gösterir. Sıcak basması şeklinde görülür. Derideki bir parazitin veya midedeki bir bakterinin rolü olduğu düşünülmektedir. Lokal ve sistemik antibiotikler,bazen de yüksek doz A vit içerikli ürünlerle tedavi edilir.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share