Alerji Aşıları

Aşı kimlere, nasıl uygulanır?

Alerji aşıları,astım ya da alerjik rinit (saman nezlesi,mevsim alerjisi,polen allerjisi) gibi alerjik bir hastalığı olan ve yapılan alerjen deri testinde duyarlılığı saptanan hastalara uygulanabilir.
Allerjik hastalığı olup,alerjen duyarlılığı saptanan her hastaya immunoterapi başlanmaz.
Bu değerlendirmenin ve sonuç kararının bir Allerji Uzmanı tarafından yapılması gereklidir.

ALERJİ AŞILARI NASIL UYGULANIR?

  • İmmunoterapi hastane koşullarında uygulanmalıdır.
  • Olası bir aşırı reaksiyona karşı doktor gözetiminde yapılmalıdır ve müdahale için gerekli ilaçlar hazırda olmalıdır.
  • Gerekli koşullar sağlandıktan sonra aşı uygulaması omuza yakın bölgeden,gerekli lokal temizlik yapıldıktan sonra kola uygulanmalıdır.
  • Aşı önce düşük dozlar ile haftada bir uygulanır.
  • Artan dozlarda aşı uygulamasına 6-8 ay süreyle haftada bir devam edilir. Sonrasında 6 ay süresince 15 günde bir aşı uygulanır.
  • En son ayda bir aşı uygulamasına geçilir ve toplam aşı süresi,yine bir Allerji Uzmanının değerlendirmesine göre 3 ila 5 yıl kadar devam eder.

Dr. Gülden paşaoğlu Karakış

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Alerji Aşıları Nedir?

Alerji aşıları immünoterapi denilen tedavinin bir türüdür. Her alerji aşısı alerjik reaksiyonları tetikleyen belirli madde veya maddelerden az miktarda içerir. Bunlara alerjen denir.
Read More

10 Adımda Alerjiyi Ailenizden Uzak Tutun!

Birçoğumuz hiç farkında olmadan evimize fazla miktarda mikrop ve alerji tetikleyici taşıyoruz. Gün içerisinde sıkça kullandığınız ürünler bile alerjinizin oluşmasına yol açabiliyor. İşte evinizde gizlenen alerjenleri bulmanızın 10 yolu.
Total
0
Share