Anne Sütü Çölyak Hastalığına Karşı Koruyucu

Anne sütüyle beslenmeyip erken dönemde inek sütüyle tanışan çocuklarda çölyak görülme riski çok daha fazladır.

Çocuklarda Tanı Daha Kolay Konulur
Çölyak her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ancak çocukluk çağında çölyak tanısı koymak çok daha kolay. Sebepsiz karın ağrısı,alerji,inatçı kusma,deri döküntüsü,tedaviye rağmen düzelmeyen kansızlık ve gelişme geriliği gibi belirtiler çölyak hastalığının göstergesi olabilir. Ancak erişkinlerde tanının koyulması çocuklardaki kadar kolay olmaz. Çünkü yetişkinlerde bu belirtilerden sadece biri de görülebilir.

Anne Sütü Çölyak Hastalığına Karşı da Koruyucu
Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütüyle beslenmeleri,1 yaşına kadar da kesinlikle inek sütü içmemeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki anne sütüyle beslenmeyip erken dönemde inek sütüyle tanışan çocuklarda çölyak görülme riski çok daha fazla. Anne sütünde çölyak hastalığına karşı koruyucu maddeler bulunuyor. Bu nedenle ileriki nesillerin çölyak hastalığına yakalanma ihtimalini düşürmek için ilk 6 ay anne sütü vermek,unlu gıdalara mümkün olduğunca 6 aydan önce başlamamak,6 ay sonrasında ise anne sütü yeterli değilse ona en yakın olan keçi sütüyle bebeği beslemek gerekiyor. Bu sayede çocuklarda çölyak hastalığına karşı çok iyi bir bağışıklık sistemi oluşabiliyor.

Çölyak Her 100 Kişiden Birinin Sorunu

Dr. Özdal Ersoy

Total
0
Shares
Related Posts

Süt ve Süt Grubu

Pastörize şişe sütün kapağı açılmamış, imal tarihi ile satın alındığı gün aynı veya çok yakın olmalı. Dayanıklı karton kutulardaki süt v.b. İçecek ...
Total
0
Share