Annenizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa?

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde , kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa , sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır .

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde,kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa,sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır . Bu nedenle de rutin kontrollere daha erken başlanması önerilir .

Sigara Kanser Riskini Etkiler mi ?
Sigara içimi,akciğer,boğaz,ağız ve yemek borusu kanserlerinin ana nedenlerinden biridir . Sigarayı bırakmak;eğer içiyorsanız,sağlığınız için yapabileceğiniz tek ve en önemli şeydir . Günde 2 paket veya daha fazla sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma oranı içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır . Ayrıca tütün ürünlerini çiğnemek,puro içmek de sigara kadar zararlıdır .

Kanser Nasıl Başlar ?
İnsan vücudu pek çok de hücreden oluşur ve bazen değişikliğe uğrar . Bu anormal hücreler bir araya gelerek grup oluşturur ve tümör yapısnı meydana getirir . Eğer bu tümör yapıları kötü huylu ise vücutta bulundukları bölgedeki sağlıklı dokulara yayılır ve yok eder . Kanser hücreleri kan aracılığı veya lenfatik sistem ile vücudun diğer kısımlarına gidebilir ve o bölgede tümör yapıları oluşturabilir . Kanserin erken teşhisinin önemi buradadır . Eğer kanser yapısı küçük ve başka yere yayılmamış ise tedavisi daha kolaydır .

Dr. Emel Çavuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Burun Akıntınızın Nedeni Saman Nezlesi Olabilir!

Diğer bir adı alerjik rinit olan saman nezlesi burun akıntısı, gözlerde kaşınma, burun tıkanıklığı, hapşırık ve sinüslerde basınç gibi soğuk algınlığı belirti ve bulgularına neden olur. Fakat soğuk algınlığı gibi virüs nedeniyle oluşmaz.
Total
0
Share