Annenizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa?

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde , kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa , sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır .

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde,kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa,sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır . Bu nedenle de rutin kontrollere daha erken başlanması önerilir .

Sigara Kanser Riskini Etkiler mi ?
Sigara içimi,akciğer,boğaz,ağız ve yemek borusu kanserlerinin ana nedenlerinden biridir . Sigarayı bırakmak;eğer içiyorsanız,sağlığınız için yapabileceğiniz tek ve en önemli şeydir . Günde 2 paket veya daha fazla sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma oranı içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır . Ayrıca tütün ürünlerini çiğnemek,puro içmek de sigara kadar zararlıdır .

Kanser Nasıl Başlar ?
İnsan vücudu pek çok de hücreden oluşur ve bazen değişikliğe uğrar . Bu anormal hücreler bir araya gelerek grup oluşturur ve tümör yapısnı meydana getirir . Eğer bu tümör yapıları kötü huylu ise vücutta bulundukları bölgedeki sağlıklı dokulara yayılır ve yok eder . Kanser hücreleri kan aracılığı veya lenfatik sistem ile vücudun diğer kısımlarına gidebilir ve o bölgede tümör yapıları oluşturabilir . Kanserin erken teşhisinin önemi buradadır . Eğer kanser yapısı küçük ve başka yere yayılmamış ise tedavisi daha kolaydır .

Dr. Emel Çavuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Bu Testi Yaptırmadan Spora Başlamayın!

Amatör veya profesyonel sporcularda ve sağlıklı yaşam için spora başlayacak sağlıklı bireylerde muayene sırasında "EKOKARDİYOGRAF" yapılarak kardiyomiyopati araştırılmalıdır. Mutlaka dışlanmalıdır.

Böbrek Hakkında Doğru Zannedilenler

Böbreklerimiz karın bölgesinde arka duvara yakın, iki tabaka yağ yastığı içinde korunuyor. Günlük yaşamımızda böbreklerimizle ilgili birçok yanlış bilgiye sahip oluyoruz ve bu yanlış bilgiler adeta değişmez doğrular gibi zihnimize yerleşiyor.

Hangi Besinler Kanserden Korur?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.
Total
0
Share