Annenizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa?

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde , kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa , sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır .

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde,kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa,sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır . Bu nedenle de rutin kontrollere daha erken başlanması önerilir .

Sigara Kanser Riskini Etkiler mi ?
Sigara içimi,akciğer,boğaz,ağız ve yemek borusu kanserlerinin ana nedenlerinden biridir . Sigarayı bırakmak;eğer içiyorsanız,sağlığınız için yapabileceğiniz tek ve en önemli şeydir . Günde 2 paket veya daha fazla sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma oranı içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır . Ayrıca tütün ürünlerini çiğnemek,puro içmek de sigara kadar zararlıdır .

Kanser Nasıl Başlar ?
İnsan vücudu pek çok de hücreden oluşur ve bazen değişikliğe uğrar . Bu anormal hücreler bir araya gelerek grup oluşturur ve tümör yapısnı meydana getirir . Eğer bu tümör yapıları kötü huylu ise vücutta bulundukları bölgedeki sağlıklı dokulara yayılır ve yok eder . Kanser hücreleri kan aracılığı veya lenfatik sistem ile vücudun diğer kısımlarına gidebilir ve o bölgede tümör yapıları oluşturabilir . Kanserin erken teşhisinin önemi buradadır . Eğer kanser yapısı küçük ve başka yere yayılmamış ise tedavisi daha kolaydır .

Dr. Emel Çavuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

İshal (Diyare)

İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur.
Total
0
Share