Anti-Aging Kremlerle Yaşlanmayı Yavaşlatın!

Cilt yaşlanmasını durdurmak mümkün değil. Ama ‘antiaging’ kremleriyle bu süreci yavaşlatmak mümkün olabilir. Yaşlanma sürecinde, genç ve olgun ciltler için farklı ürünler kullanmak gerekiyor.

Cilt yaşlanmasını durdurmak mümkün değil. Ama ‘antiaging’kremlerle bu süreci yavaşlatmak mümkün olabilir. Yaşlanma sürecinde,genç ve olgun ciltler için farklı ürünler kullanmak gerekiyor,C vitaminli,meyve asitleri içeren ve antioksidan özelliği olan kremler 30-35 yaş arasındaki kişilere önerilebiliyor. Daha olgun ciltlerde ise A vitamini,peptit içeren kremlerin kullanılması cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

Yaşlanan Cildin 4 Özelliği;

  • Yaşlanan ciltte incelme oluşuyor,
  • Kolajenin azalmasıyla birlikte cilt gerginliğini kaybediyor,kırışıklıklar gözleniyor,
  • Pigment hücrelerinin düzensiz çalışması nedeniyle ciltteki renk değişikleri (hem lekelenme,hem de beyaz renkli alanlar) artıyor,
  • Ciltteki nemlilik azaldığından kuruluk oluşuyor,

Yaşlanma İki Nedenle Oluşur:

  • Yaşa bağlı yaşlanma (içsel yaşlanma)
  • Dış faktörlerle oluşan yaşlanma (dışsal yaşlanma)

Yaş İlerliyor DNA Yenilenmesi Yavaşlıyor

Yaşa bağlı yaşlanma: Bu kaçınılmaz bir durum. Tüm insanlarda yaş ilerledikçe hücrelerin çoğalmasında ve DNA yenilenmesinde azalma oluyor. Hücre yenilenmesi yavaşladığı için cilt inceliyor. Bu süreç 20’li yaşların sonunda başlıyor.

Dış faktörlerle oluşan yaşlanma:Güneşin zararlı UV ışınları,alkol ve sigara alışkanlığı,gürültü,stres,yer çekimi,hava kirliliği,yanlış kozmetik kullanımı bu tür yaşlanmaya neden oluyor. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu ürünlerin kullanılması,cilde uymayan kozmetik ürünlerin kullanılmaması,alkol ve sigara tüketilmemesi gerekiyor. Tüm bunlara ilaveten,cildi zararlı etkilerden koruyan dermokozmetik ürünlerle cilde destek sağlanıyor.

Anti-aging Kremlerine 30’larda Başlayın
Kadınların yaşlanmayı geciktirmek,daha genç,güzel,sağlıklı ve doğal görünümlü bir cilde sahip olmaları için,30’lu yaşlarından itibaren ciltlerine uygun antiaging ürünleri kullanmaları gerekiyor. Kuşkusuz en önemli antiaging kremler güneşten koruyucular,düzenli kullanıldıklarında derinin genç kalmasını sağlıyorlar.

Cildi Gençleştiren Diğer Ürün Grupları;

A Vitamini İçeren Kremler: Bu kremlerin cildi gençleştirici etkiye sahip olduğu bilimsel olarak ispatlıdır. A vitamini,ciltteki kolajen salgısını artırıyor,derinin gerginliğini sağlıyor. Soyucu özelliği var,bu sayede yıpranmış cildin altından taze bir derinin gelmesini sağlıyor. Cildimizdeki düzensiz pigmentasyonu (renk artışı) azaltıyor. Güneş lekelerinin hafiflemesine yardımcı oluyor. Ancak burada ürünün içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kremleri hekimlerin reçetelemesi,ürün içeriklerinin doğru oranda,uygun konsantrasyonda ve doğru ciltte kullanılması önem taşıyor.

Alfa Hidroksi Asitleri AHA (Meyve asitleri): Meyve asidi içeren antiaging ürünlerinin de cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu ürünler cildin rengini açıyor. Meyve asitleri hyarulonik asit salgılanmasını artırıyor. Su tutucu özelliğe sahip olan hyaluronik asit cilde nem kazandırıyor. Piyasada da çok fazla meyve asiti içeren krem bulunsa da,antiaging etkiyi yapacak konsantrasyonda AHA içermeleri önem taşıyor. Güçlü antiaging etki elde edebilmek isteniyorsa A vitamini içeren ürünle birlikte meyve asidi içeren ürün beraber kullanılabilir. Ancak iki ürünün birlikte yaratabileceği tahriş konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

Sigara İçenlere C Vitaminli Krem
Antioksidan ürünler:Antioksidan ürünlerin birkaç çeşidi bulunuyor. Ancak içlerinde en tanınmışı C vitaminli antioksidan kremler. C vitaminli kremler,güneşten kaynaklanan yaşlanmalarda öneriliyor. Çok sigara içenlerin C vitaminli krem kullanması büyük önem taşıyor. Sigara vücuttaki C vitamininin idrarla atılmasına neden olduğundan,kandaki C vitamini azalıyor. Dışardan verilen krem de vücudun sigara ile kaybettiği vitaminin geri verilmesini sağlıyor. Uygun konsantrasyonda harici kullanılan C vitamininin,C vitamini içeren tabletlere göre deriyi ultraviyole hasarına karşı çok daha iyi korduğu ispatlanmıştır.

E Vitaminli Kremler:Güçlü antioksidan etkiye sahip olup,nemlendirici,güneşin zararlı etkilerinden deriyi koruyu özellikleri vardır.

Alfa Lipoik Asit:Çok güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin deriye zarar vermesini durdurur,fotoyaşlanmayı geciktirir.

Bitki Büyüme Hormonunu Gençleştiriyor
Bitkisel kökenli kremler:Sıkça kullanılan ‘dermo kozmetik’kavramı,istenilen kozmetik etkiyi fizyolojik reaksiyonlar sonrasında sağlayan kozmetik ürünleri tarif ediyor. Bitkisel kökenli kremlerden özellikle ikisi üzerinde çok fazla çalışılan bitkisel kökenli dermokozmetik grubuna giriyor.
Kinetin bitki büyüme hormonu içeren kremler,ciltteki kolajenin artmasını sağlayarak derinin gergin olmasına yardımcı oluyor. Düzensiz renk artışının ve ince çizgilerin azalmasını sağlıyor. Çok hassas ciltlerde bile kullanılabiliyor. Üzüm çekirdeği ekstresi içeren kremler de cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlıyor. Cilde zarar veren serbest radikalleri önlüyor.

Peptit içeren kremler: Bunlar aminoasitlerin bir araya gelmesinden oluşuyor. Sinirden kasa sinyal uyarısının gitmesini durduruyor. Kas kasılamadığı için kırışıklık da olmuyor. Peptit içeren kremler de iki kaş arası kırışıklıklar,kaz ayakları,göz çevresi ve alında öneriliyor. Ancak bu kremler kırışıklıkların azaltılmasında etkili olsa da,botoksun etkisini göstermiyor. Kaslar derinin en alt tabakalarında yer alıyor. Dıştan sürülen ürünün en alta kasa kadar gitmesi biraz zor. Yine de botokstan korkanlara çözüm olarak önerilebilir.

Topikal östrojenler: Menopozdan sonra yaşlanma artıyor. Östrojen cildin nemini artırıyor,vücudun su tutmasını sağlıyor,saçları güçlendiriyor,menopoz sonrası kanda östrojen azalıyor,deride kuruma,saçlarda dökülme oluyor,derinin gerginliği ve kolajen salgısı azalıyor. Östrojen azalması da hücrelerin yaşlanmasına neden oluyor. Eğer kadın doğum uzmanları dışarıdan hormon replasman tedavisi öneriyorsa,hastanın kullanmasında sakınca yoksa,östrojen içeren kremler cilde yararlı oluyor. Harici hormonlar ve vücutta östrojenik etki gösteren bitkisel kökenli kremler de uygun alternatif olabilir. Bu ürünlerin uygun kişilerde,kısa sürede kullanılmasına özellikle dikkat edilmesi,zararlı sistemik etkileri tetiklemediğinden emin olunması gerekiyor.

Prof. Dr. Emel Erkek

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share