Antibiyotiklere dirençli bakteri bulundu

Doğa, insanoğlunun gelecekte kullanabileceği başka antibiyotiklerin varlığını gösteriyor.

ANKARA (AA)

Bilim adamları,ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir mağaranın insan eli değmemiş derinliklerinde,antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler keşfetti.

PLoSone dergisinde yayımlanan makaleye göre,Lechuguilla mağarasının insan eli değmemiş derin bölgelerinde,14 farklı antibiyotik etken maddesine doğal olarak dirençli bakteriler bulundu.

McMaster üniversitesi bilim adamları,Michael DeGroote başkanlığında yaptıkları analizlerde,mağaradan alınan,insan vücudunda yaşaması mümkün olmayan ve hiçbir şekilde bugüne dek antibiyotiklerle karşılaşmamış olan bakterilerin,antibiyotiklere karşı dirençli oldukları görüldü.

Bilim adamları araştırmanın sonuçlarının iki önemli bilgiye işaret ettiğini belirtti. Bunlardan ilkine göre,doğal direnç genleri doğanın derinliklerinde saklı bulunduğu için bugün etkili olan antibiyotikler gün gelecek gücünü yitirecek.

Araştırmanın sonucu ayrıca,doğada,insanoğlunun gelecekte kullanabileceği başka antibiyotiklerin varlığını gösteriyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6'dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.

En Kaliteli Görüntü ve En Az Radyasyon

4 saniyeden kısa sürede tüm vücut tomografisi çekebilen ve bunu dünyada kaydedilmiş en düşük radyasyon oranıyla yapabilen ilk bilgisayarlı tomografi cihazı: Flash CT…
Total
0
Share