Antibiyotiklere dirençli bakteri bulundu

Doğa, insanoğlunun gelecekte kullanabileceği başka antibiyotiklerin varlığını gösteriyor.

ANKARA (AA)

Bilim adamları,ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir mağaranın insan eli değmemiş derinliklerinde,antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler keşfetti.

PLoSone dergisinde yayımlanan makaleye göre,Lechuguilla mağarasının insan eli değmemiş derin bölgelerinde,14 farklı antibiyotik etken maddesine doğal olarak dirençli bakteriler bulundu.

McMaster üniversitesi bilim adamları,Michael DeGroote başkanlığında yaptıkları analizlerde,mağaradan alınan,insan vücudunda yaşaması mümkün olmayan ve hiçbir şekilde bugüne dek antibiyotiklerle karşılaşmamış olan bakterilerin,antibiyotiklere karşı dirençli oldukları görüldü.

Bilim adamları araştırmanın sonuçlarının iki önemli bilgiye işaret ettiğini belirtti. Bunlardan ilkine göre,doğal direnç genleri doğanın derinliklerinde saklı bulunduğu için bugün etkili olan antibiyotikler gün gelecek gücünü yitirecek.

Araştırmanın sonucu ayrıca,doğada,insanoğlunun gelecekte kullanabileceği başka antibiyotiklerin varlığını gösteriyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler.

İnmede Acil Müdahale Hayatidir!

Nöroloji Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya inmenin tedavisinde acil müdehalenin önemini vurgulayarak, sorularımızı cevapladı;

Hamileliğin Kesin Bulguları Nelerdir?

Hamilelik(Gebelik) ,kadın hayatının en heyecan verici dönemlerinden biridir ve anneler haklı olarak hamile olup olmadıklarını en kısa zamanda öğrenmek isterler.
Total
0
Share