Üroloji’de Robotik Cerrahi Rahatlığı

En gelişmiş cerrahi yöntem olan da Vinci Robotik Cerrahi’nin en yaygın şekilde kullanıldığı alanların başında üroloji branşı geliyor.

En gelişmiş cerrahi yöntem olan da Vinci Robotik Cerrahi’nin en yaygın şekilde kullanıldığı alanların başında üroloji branşı geliyor. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde,özellikle prostat kanseri’nin cerrahi tedavisi olan Radikal Prostatektomi’de (prostatın çıkarılması) ve diğer bir çok ürolojik operasyonda cerrahlar da Vinci Robotik Cerrahi Yöntemini tercih ediyor. En hassas operasyonların büyük bir başarıyla tamamlanmasına olanak tanıyan da Vinci robotu ile gerçekleştirilen diğer ürolojik operasyonların başında böbrek kanserlerinde uygulanan Radikal Nefrektomi ( böbreğin tümünün çıkartılması ),Parsiyel Nefrektomi (böbreğin tümörlü bölümünün çıkarılması),Piyeloplasti (üretepelvik darlıkların düzeltilmesi),mesane kanserlerinde uygulanan Radikal Sistektomi,mesane divertikülü denilen idrar kesesinde oluşan torbacığın çıkartılması ( Mesane Divertikülektomisi ) geliyor. Tüm bu yöntemlerde aslında laparoskopik cerrahi uygulanmakta. Robotik cerrahinin klasik laparoskopiden farkı görüntünün 3 boyutlu ve en az 12 kat büyütülmüş şekilde konsola taşınması ve da Vinci robotunun çok yönde hareket edebilen mikroaletleri sayesinde ameliyatların her aşamasının büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmesidir. Bunun sonucu olarak da Vinci ile üroloji operasyonları geçiren hastalar genel olarak aşağıda sıralanan avantajları fark edilir şekilde hissetmektedirler.

  • Daha az kesi
  • Daha az ağrı
  • Daha az kan kaybı
  • Hastanede kalış süresinde kısalma
  • Günlük hayata dönüş süresinde kısalma

Prof. Dr. Ali rıza Kural

Total
0
Shares
Related Posts

Hiç Spor Yapmayanlara Formül

“Haftada 5 Gün 30 Dakika”. Daha önce hiç spor yapmayan kişiler, kalp kontrolünden geçtikten sonra haftada beş gün en az yarım saat veya haftada 3 gün 1 saat orta tempoda egzersiz yaparak spora başlayabilirler.

Her hasta memesini kaybetmeye mahkum mu?

Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.
Total
0
Share