Üroloji’de Robotik Cerrahi Rahatlığı

En gelişmiş cerrahi yöntem olan da Vinci Robotik Cerrahi’nin en yaygın şekilde kullanıldığı alanların başında üroloji branşı geliyor.

En gelişmiş cerrahi yöntem olan da Vinci Robotik Cerrahi’nin en yaygın şekilde kullanıldığı alanların başında üroloji branşı geliyor. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde,özellikle prostat kanseri’nin cerrahi tedavisi olan Radikal Prostatektomi’de (prostatın çıkarılması) ve diğer bir çok ürolojik operasyonda cerrahlar da Vinci Robotik Cerrahi Yöntemini tercih ediyor. En hassas operasyonların büyük bir başarıyla tamamlanmasına olanak tanıyan da Vinci robotu ile gerçekleştirilen diğer ürolojik operasyonların başında böbrek kanserlerinde uygulanan Radikal Nefrektomi ( böbreğin tümünün çıkartılması ),Parsiyel Nefrektomi (böbreğin tümörlü bölümünün çıkarılması),Piyeloplasti (üretepelvik darlıkların düzeltilmesi),mesane kanserlerinde uygulanan Radikal Sistektomi,mesane divertikülü denilen idrar kesesinde oluşan torbacığın çıkartılması ( Mesane Divertikülektomisi ) geliyor. Tüm bu yöntemlerde aslında laparoskopik cerrahi uygulanmakta. Robotik cerrahinin klasik laparoskopiden farkı görüntünün 3 boyutlu ve en az 12 kat büyütülmüş şekilde konsola taşınması ve da Vinci robotunun çok yönde hareket edebilen mikroaletleri sayesinde ameliyatların her aşamasının büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmesidir. Bunun sonucu olarak da Vinci ile üroloji operasyonları geçiren hastalar genel olarak aşağıda sıralanan avantajları fark edilir şekilde hissetmektedirler.

  • Daha az kesi
  • Daha az ağrı
  • Daha az kan kaybı
  • Hastanede kalış süresinde kısalma
  • Günlük hayata dönüş süresinde kısalma

Prof. Dr. Ali rıza Kural

Total
0
Shares
Related Posts

Akne Nasıl Oluşur?

Hormonal etki sonucunda, aşırı sebum (yağ) üretimi ve ölü hücreler, cilt gözeneklerini tıkayarak akneye neden olur.

Meyve ve Sebzenin Fazlası da Zararlıdır

Bir meyve veya sebzeyi gündelik hayatta normal olarak tüketebilirsiniz ancak sırf iyi gelecek diye abartılı tüketmek yanlıştır. Kolesterol yüksekliği belli derecelerin üzerine çıkınca belli yaşlarda, belli şartlarda kişilerin hayatını tehdit ediyor.
Total
0
Share