Kanserden Korunmanın En Etkili Yolu Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmenin en önemli fonksiyonu kansere karşı koruyucu özellikğinin olmasıdır.

Vücudumuzu oluşturan hücreler bulundukları doku veya organın yapısına uygun olarak belli zaman aralıklarında çoğalırlar. Fakat kanserleşen hücreler olması gereken zaman aralıklarından daha hızlı bir şekilde çoğalırlar ve bulundukları dokudan ayrı bir doku gibi hareket etmeye başlarlar. Hücrelerin bu şekilde hareket etmeye başlamasının nedeni çoğu zaman tam olarak bilinmemekle beraber olumsuz dış etkenlerden ve genetik yapıdan etkilendikleri bilinmektedir. Bu olumsuz dış etkenler besin,hava ve su ile alınan toksik kimyasallar,radyasyon,hormonlar ve yanlış beslenme biçimidir.

Sağlıklı beslenmenin en önemli fonksiyonu kansere karşı koruyucu özellikğinin olmasıdır. Düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilen besinlerle kansere neden olan oksidan maddelerin vucuttan uzaklaştırılmasında etkili olan antioksidanların da vücuda alınması sağlanır.

Antioksidanlar,oksitlenmeyi önleyici maddelerdir.Kendilerini feda ederek hücrelerimizi oksitlenmekten korurlar.Bunu,vücudumuzdaki bazı enzimleri artırıp savunma mekanizmamızı daha da güçlendirerek yaparlar.

Yediğimiz yiyecekler,vücuda enerji sağlamak için oksijenle yanmak zorundadır.Bu esnada serbest radikaller adı verilen zararlı maddeler açığa çıkar.Serbest radikalde,bir elektron eksilmiştir ve bu molekülü elde etmek için başka moleküllere saldırır.Saldırılan molekülde serbest radikal haline gelir.Böylece serbest radikaller çoğalır.Çoğalan serbest radikaller,vücudun tüm hücre ve organlarına zarar vermeye başlar.Kalp hastalığı,kanser,katarakt ve yaşlanma gibi sağlık sorunları daha çabuk ortaya çıkar.

Hücrede hasar oluşturarak kanseri tetikleyen toksik kimyasallar oksidant olarak adlandırılır. Bunun yanında besinlerin özellikle besin ya da tat verici olarak yemeklerde kullanılan bazı bitkilerin yaprakları,çiçekleri,meyveleri,soğanları ve tohumları oksidantlara karşı hücreleri koruyan oksidant karşıtı yararlı kimyasalları içerir. Bunlar da antioksidant olarak adlandırılır.

Vücut her zaman oksidan maddelerle savaş halindedir. Oksidanların varlığı vücudu güçlü kılar ve bu maddelerle rahatça savaşabilmesini sağlar. Kanserli hücrelerin oluşmaya başlaması genellikle vücut direncinin düşmeye başlamasıyla olur.

Bu nedenle sağlıklı beslenme hayatın her evresinde zaten kansere karşı savaşma ve kanserden korunma açısından çok önemlidir.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts

Sağlıklı beslenme için altın kurallar nelerdir?

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız.
Total
0
Share