Ayaklarınız Üşüyorsa Ciddi Bir Hastalığınız Olabilir

Ayaklarınız sağlığınız hakkında neler söylüyor? Üşüyen ayaklar birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilir.

Ayak parmaklarınız her zaman soğuksa,bir nedeni zayıf kan dolaşımı,sigara içmek,yüksek kan basıncı ya da kalp hastalığı ile bağlantılı bir dolaşım sorunu olabilir. Kontrolsüz diyabet sonucu oluşan sinir hasarı da ayaklarınızı soğuk hissetmenize neden olabilir. Diğer olası nedenler arasında ise hipotriodizm ve anemi bulunmakta. Ayaklarınızı soğuk hissetmenizin altında yatan gerçek sebebi öğrenmek için bir doktora danışmalısınız.

Ayak Ağrısı

Uzun bir günün ardından ayaklarınızın ağrıması,ayakkabılarınız yüzünden olabilir. On kadından sekizi ayakkabılarının acıttığını söylüyor. Oluşan bu ağrıların sebebi yüksek topuklu ayakkabıdan dolayı olabileceği gibi,kemikte oluşan küçük bir çatlak da olabilir. Başka bir olası neden ise:basketbol veya mesafe koşuları gibi aşırı yoğun ve etkili sporlar ya da çok yoğun egzersizler. Zayıflamış kemikler osteoporoz riskini artırır.

Kırmızı,Beyaz ve Mavi Ayak Parmakları

Raynaud hastalığı,ayak parmaklarının beyaz daha sonra mavimsi ve sonrasında kırmızımsı ve en sonunda ise tekrar doğal rengine dönmesidir. Bunun nedeni,ani damar daralması ve damar spazmlarıdır. Ayrıca,stres veya sıcaklık değişiklikleri damar spazmlarını tetikleyebilir,genellikle diğer sağlık sorunlarına yol açmaz. Raynaud,romatoidartrit,Sjogren hastalığı ya da tiroid problemleri ile ilişkili olabilir.

Topuk Ağrısı

Topuk ağrısının en sık görülen nedeni;topuk kemiğine bağlanan uzun bağlarda oluşan iltihap olarak tanımlanan plantar fasciitis.Bu durum,uyandığınızda ayak üzerine baskı yaparken keskin ağrılara yol açabilir. Artrit,aşırı egzersiz ve komforsuz ayakkabı tendinit gibi topuk ağrısına yol açan sebeplerdir. Daha az rastlanan sebepler arasında ise topuk altında oluşan topuk dikeni,kemik enfeksiyonu,tümör ya da çatlaklardır.

Ayağı Sürüklemek

Bazen bir sorunun ilk işareti yürümede zorlanma ya da ayağını sürükleme şeklinde bir değişimle görülebilir. Bunun nedeni periferik sinir hasarının getirdiği duyu kaybı olabilir. Bu vakaların yaklaşık %30’u şeker hastalığı ile bağlantılıdır. Ayrıca sinir hasarı,enfeksiyon,vitamin eksikliği ve alkolizmle de bağlantılıdır. Bununla birlikte birçok durumda,kimse sinir hasarına neyin yol açtığını bilmemekte.

Ayak Şişmesi

Bu durum genellikle geçici bir sıkıntıdır,uzun süreli ayakta durmak veya uzun süren uçuşlar sonrasında oluşabilir. Özelliklerde hamilelerde uzun süreli ayakta kalınması durumunda rastlanabilir. Buna karşılık ayak şişmesi zayıf kan dolaşımı,kan pıhtısı ya da lenf sistemi ile ilgili ciddi bir sorunun işaretçisi olabilir. Ayak şişmesi,böbrek bozukluğu ya da tiroid şişmesine neden olabilir. Eğer ayağınızda kalıcı bir şişlik varsa,bir doktora görünün.

Ayakta Yanma Hissi

Ayaklarda yanma hissi,periferik sinir hasarı olan diyabet hastaları arasında yaygındır. Ayrıca,B vitamini eksikliği,ayak mantarı,kronik böbrek hastalığı,bacaklarda ve ayaklarda zayıf kan dolaşımı (periferik arter hastalığı) veya hipertiroidi ayakta yanma hissine sebep olabilen durumlardır.

İyileşmeyen Yaralar

Ayaklardaki iyileşmeyen yaralar diyabet için önemli bir uyarı işaretidir.Diyabet,ayakta kan dolaşımı ve normal yara iyileşmesi hissine zarar verebileceğinden dolayı,en ufak bir kabarcık bile zahmetli bir yara haline gelebilir. Bu yaralar da enfeksiyona oldukça yatkındır. Diyabetli hastaların ayaklarını her gün yıkamaları ve sürekli kuru tutmaları önerilmektedir. Aynı zamanda,yaraların normalden daha geç iyileşmesi periferik arter hastalığı gibi zayıf kan dolaşımı sorunlarına yol açabilir.

Ayaklarda Kaşınma

Ayaklarda kaşıntı hissi,20 ve 40 yaşları arasındaki erkeklerde görülen bir mantar enfeksiyonu olabilir. Kimyasal maddeler veya cilt bakım ürünleri (kontakt dermatit olarak bilinir) kaşıntıya,kızarıklığa ve yaralara sebep olabilir. Kaşınan ayağınızın üzerinde sivilce benzeri lekeler varsa bu durum sedef hastalığı ya da bağışıklık sisteminin verdiği aşırı tepkiyle alakalı olabilir.

Ayak Spazmları

Aniden,birçok dakika süren keskin ağrıların sebebi kas spazmı ya da kramp olabilir. Aşırı iş yükü sonucunda oluşan kas yorgunluğuylasık karşılaşılır. Ayak spazmının diğer nedenleri arasında potasyum,magnezyum,kalsiyum veya D vitamini eksikliği,zayıf kan dolaşımı veya su kaybı görülmektedir. Hamilelik veya tiroid bozuklukları,hormon seviyelerinde rol oynayabilir. Spazmlar sık ve şiddetli ise bir doktora başvurun. Buna ek olarak,güçlendirme egzersizleri kas yorgunluğu ile mücadelede yardımcı olabilir.

Ayak Üzerinde Koyu Lekeler

Genelde güneş ve cilt kanserini birbiriyle ilişkilendiririz,bu yüzden ayaktaki alışılmadık,görülmeyen bölgeleri kontrol etmeyi gözden kaçırırız. Ancak melanom,cilt kanserinin en tehlikeli formlarından olmakla birlikte düzenli olarak vücudun güneşe maruz kalmayan bölgelerinde bile gelişebilir. Melanom,siyah bir nokta olarak tırnak altlarında bile görülebilir.

Sarı Ayak Tırnakları

Ayak tırnaklarınız,sağlığınız hakkında birçok bilgi içermektedir. Bir mantar enfeksiyonu genellikle ayak tırnaklarının sarı bir renge dönüşmesine yol açar. Sarı tırnaklar,lenfödem (lenfatik sisteme bağlı şişme),solunum problemleri veya romatizmal artrit de dahil olmak üzere birçok hastalığın işareti olabilir.

Kaşık Tırnak

Bazı durumlarda petrol bazlı çözücülere sık sık maruz kalma sonucunda tırnağınızda içbükey,kaşık gibi bir şekil oluşabilir. Bu alışılmadık durum demir eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir.

Beyaz Tırnaklar

Tırnaklarla ilgili veya vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan bir hastalık,tırnaklarda beyaz alanların oluşmasına neden olabilir. Beyaz olan parça tüm tırnak yatağından ayrılır,bir yaralanma,tırnak enfeksiyonu veya sedef hastalığına bağlı olabilir. Eğer tırnak sağlam ve bunun çoğu beyaz ise bazen karaciğer hastalığı,konjestif kalp yetmezliği ya da şeker hastalığı gibi daha ciddi durumların belirtisi olabilir. Herhangi bir endişeniz var ise doktorunuzla konuşun.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share