Banyo Sonrası Temizlik Bebek İçin Önemli

Annelerin Karşılaştığı Önemli Sorunlardan Biri Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı problemi annelerin karşılaştığı önemli sorulardan biri. Bebeği huzursuz eden bu durum çoğu zaman fark edilmeyebilir.

Burnu tıkalı bebekler iyi beslenemezler. Ayrıca rahat uyku alamadıkları için sık uyanır ve derin uykuya geçemedikleri için dinlenemezler buna bağlı daha da huzursuzlaşırlar,iştahları daha da kesilir. Çok ileri dereceli burun tıkanıklarından uyku sırasında apne yani solunum kesilmeleri bile olabilir. Ayrıca burun vücudun klima sistemidir. Havayı ısıtır,filtre eder ve nemlendirir. Ağızdan nefes almak,soğuk,kirli ve kuru havanın ciğerlere gitmesine sebep olur. Burnu tıkalı bebekler ve çocuklarda boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesi bu yüzdendir.

Alerjiler

Doğuştan alerjisi olan bir bebeğin burun tıkanıklığı,belirli bir yaşa gelene kadar devam edebiliyor. Alerjik reaksiyonun yanı sıra geniz eti,sinüzit ve burun kemiği eğriliği de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Burun tıkanması sonucunda bebeklerde uyku bozukluğu,ağız ve yutak hastalıkları,emme sorunları sonucu beslenme bozuklukları gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bebeklerdeki burun tıkanıklığının fark edilmesi önemli ve fark edildiği andan itibaren tedavi edilmemeli.

Ebeveynler gibi davranma

Sümkürme,solunum kaslarının koordinasyonunu gerektiren,insanlara özgü,öğrenilen bir harekettir. Ama bebeklerin hareketlerinin çoğu reflekslerden ibarettir. Bu yüzüç yaş öncesinde sümkürme olası bir davranış şekli değildir. Çocuklar davranışlarının çoğunu ebeveynlerini taklit ederek öğrenir. Bu yüzden çocuğun sümkürme yetisini kazanması biraz da çevresel faktörlere bağlıdır. Bebeklerin burun kanalları erişkinler ve büyük çocuklara göre daha dardır. Yeni doğan bebekler burundan solunum yapmak

zorundadır. Emmenin devamlılığı açısından,meme ağızdayken bebeğin nefes alış verişini burundan sağlaması gerekir. Burun tıkanınca öncelikle emmenin bozulması bu yüzdendir. Erişkinlerin büyük kısmı burun tıkalı olsa dahi ağızdan kolaylıkla nefes alarak akciğerlerine yeterli oksijen gönderebilir. Halbuki bebeklerin nefes almaktan çok emme amaçlı şekillenmiş ağız yapıları solunumu tam anlamıyla sağlayamaz. Bu da ister istemez bebekte uyku sorunları,huzursuzluk gibi problemlere yol açacaktır .

Tatlı su kullanma

Burun içi temizlikte asla kullanılmaması gereken madde ise tatlı sudur. Tatlı su eğer burun içine doğrudan sıkılırsa yoğun bir ağrıya neden olabilir,ayrıca burun tıkanıklığını artırabilir

Sağlıklı bir bebekte rutin temizlik ihtiyacı yoktur. Banyo sırasında burun içerisine giren su,burun içindeki birikintilerin yumuşayarak atılmasını sağlar. Banyo sonrası bu kirler yumuşak bir kağıt mendil,tülbent veya burun aspiratörleri yardımıyla alınabilir. Kış aylarında yanmaya başlayan kaloriferler veya yazın klima kullanımı ortam neminin azalmasına ve böylece bebeğin fizyolojik burun salgılarının burun içinde kuruyarak tıkanıklık gelişimine sebep olabilir. Bu tip tıkanıklıklarda ortam neminin düzenlenmesi koruyucu olabilir. Burunda tıkanıklık ön plandaysa,izotonik veya tuz oranı daha yüksek okyanus suyu benzeri malzemeler kullanılabilir.

Dr. Mehmet Arslanoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Bu Hastalığın Mevsimi Yok!

Her insan farklıdır. Genetik olarak hepimiz farklı özelliklerle donatıldığımızdan cildimizin esnekliği, yaşlanma hızımız ve şeklimiz, terleme yoğunluğumuz bile birbirinden farklı özellikler gösteriyor.

Meme Estetiği Kadına Özgüven Veriyor

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünün. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünün.

Erkek Çocuk Geç Konuşur Demeyin

Bin çocuktan 3'ü işitme kaybı ile doğuyor. Duyamamak, konuşamamayı da beraberinde getiriyor. Konuşmanın öğrenildiği 4 yaşa kadar işitme kaybının olması bir daha asla konuşamaması tehlikesi yaratır.
Total
0
Share