Baş Ağrısında 9 Ciddi Sinyal!

Baş ağrılarının türleri ve ağrıya eşlik eden belirtiler, olası bir hastalığın nereden kaynakladığı konusun da fikir veriyor.

"Basit bir baş ağrısı"deyip geçmek,hayatın sona ermesine bile neden olabilir!

  • Çok şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları:Kişi çok şiddetli ve yaklaşık bir dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan bir ağrıdan söz ediyorsa,subaraknoid kanamadan şüphe ediliyor. Bu kanama,beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan,balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle oluşuyor. Hastaların yaklaşık yüzde 14’ü,ilk 24 saat içinde kaybedilebiliyor.
  • Giderek şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrıları:Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan genç bir kadında;şiddeti gittikçe artan baş ağrısı,beyinde pıhtılaşma sonucu oluşan birçok hastalığın işareti olabiliyor.
  • Efor ile ortaya çıkan baş ağrıları:Egzersiz,hapşırmak veya ıkınmak gibi kafa içi basıncının artması nedeniyle oluşan baş ağrıları;kafa içinde yer kaplayan tümörleri akla getiriyor.
  • Kafa travması sonrası ortaya çıkan baş ağrısı: Özellikle trafik kazaları gibi şiddetli kafa travmalarından sonra oluşan kafa kemiği kırıkları;beyin dokusunda kanamalara neden olabiliyor.

Tümör riski var

  • Nörolojik semptomların eşlik ettiği ağrılar:Baş ağrısı ile nörolojik işaretlerin görülmesi,beyin dokusunda sorun olduğunu gösteriyor. Yukarıdaki hastalıklara ek olarak;inme hastalarının yüzde 10’unda da inme öncesinde baş ağrısı görülebiliyor.
  • Tedaviye rağmen düzelmeyen baş ağrıları:Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar;tümör,kafa içi basınç artışı,merkezi sinir sistemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal olarak değişiklik yapan pek çok hastalık,dirençli baş ağrısı şeklinde kendini belli ediyor.
  • Ağrının aynı bölgede olması: O bölgede yer kaplayan lezyon sonucu ortaya çıkabiliyor.

Yüksek ateş varsa menenjit şüphesi

  • Yüksek ateş ve vücut döküntüsünün eşlik etmesi:Menenjit beyni çevreleyen zarların iltihaplanmasıdır. Bu hastalarda şiddeti giderek artan baş ağrısı görülüyor.
  • İleri yaşta başlayan baş ağrıları: Temporal arterit,50 yaş üstü bireyleri etkileyen tehlikeli bir hastalık. Tedavi edilmezse,kalıcı görme kaybı olabilir.

Dr. Beyza Çitçi yalçınkaya

Total
0
Shares
Related Posts

Gözde Son Gelişmeler-Lazer

CustomLASİK kişiye özgü laser uygulama ve kişiye özgü en iyi görmeyi sağlama açısından en gelişmiş yöntemdir.
Total
0
Share