Bebek Bakımında Merak Edilenler

Bebek, annesini 2-3 kez emdikten sonra yıkanmalı.Bebek bakımında merak ettiklerinizi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci’ye sorduk.

Bebek Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebek,gün aşırı yıkanmalıdır. Yaz aylarında her gün hatta sabah akşam yıkanabilir,kış aylarında haftada 2-3,sıklık bebeğin kaç günlük olduğu ile değil hava sıcaklığı ile alakalıdır,bebeği üşütmedikten sonra yıkamanın hiç bir zararı yok.

Bebek doğduktan sonra,annesini 2-3 kez emdikten sonra yıkanmalı. Göbek düşene dek silme banyosu her gün yapılır. Göbek düştükten 1 gün sonra küvetinde şampuanla yıkanır. Yıkama sıklığı her gün veya gün aşırı olmalıdır. Şampuan kullanımı haftada 2-3 kez tercih edilmelidir.

Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Göbek kordonu kendi düşecektir. Normalde göbek kordonu 7-10 gün içerisinde düşer. Göbek kordonu temiz tutulmalıdır. Alkol ya da antiseptik bir uygulama yapılmamalı. Kendi halinde kuruyup düşene dek beklenir.

Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde gaz sancısı genellikle 2. ve 3. haftada görülür ve şiddetli ağlamaya neden olur. Belli bir nedeni yoktur. Genellikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkartılır. Kolik sancısı için bebeğe karın masajı yapılmalıdır. Krampları azaltmak için rezene ve papatya çayı önerilir.

Dr. Arzu özgeneci Öngün

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share