Bel Ameliyatı Ne Zaman İyi Bir Seçenektir?

Bel ağrısı aşırı derecede yaygın bir rahatsızlıktır ve ameliyat çoğunlukla bel ağrısını geçirmez. Belinizin neden ağrıdığını ve ameliyatın faydalı olup olmayacağını öğrenin.

Travma, yaşlanma, sorunlu vücut mekanizmaları ve normal aşınma ile yırtılma durumlarının hepsi omurgayı zedeleyebilir. Bel bölgesinde herhangi bir yerin zarar görmesi ya da omurga sinirlerine yapılan baskı bel ağrısı ve diğer semptomlara yol açabilir. Sürekli bel ağrınız varsa, merak etmiş olabilirsiniz -bel ameliyatı bu durumda faydalı olabilir mi?

Aslına bakarsak, bel ameliyatı bu durumların sadece çok küçük bir yüzdesinde gereklidir. Çoğu bel problemleri, iltihaplanma önleyici ilaçlar, buz, ısı, yumuşak masaj ve fizik tedavisiyle halledilebilir. Konservatif tedavi yöntemleri yetersiz kaldığında bel ağrısı rahatlık sunabilir. Fakat her türlü bel ağrısına çözüm değildir.

Bel ameliyatına ihtiyacınız var mı?

Bel ameliyatı şu durumlarda gerekli olabilir:

 • Omurga sinirlerini sıkıştırarak bel ağrısı veya bacakların arka kısımları boyunca uyuşukluk yaratan bir durumunuz varsa
 • Şişmiş veya kopmuş (fıtık) diskleriniz varsa -disk, omurgadaki kemikleri birbirinden ayırıp tampon bölge yaratan lastiksi maddedir-. Fakat şişmiş dikslere sahip çoğu kişi ağrı duymaz.
 • Kırık kemik (çatlak omurlar) varsa ya da  belkemiği, omurları dengesizleştiren bir hasar aldıysa
 • Çatlak omur ve osteoporozla ilgili dengesiz omurlar varsa
 • Öncelikle konservatif önlemleri denemiş ve bel ağrısı ya da diğer semptomları gidermekte başarısız olmuşsanız

Aşağıdaki durumlar ilerliyorsa, ağrılıysa ya da sinir baskılanmasına yol açıyorsa:

 • skolyoz; omurga eğriliği
 • kifoz; kamburluk bozukluğu
 • spondilolistezis; omurgadaki bir bölümün öne doğru kayması
 • spinal stenoz; omurga kanalının genellikle artrit sebebiyle daralması
 • radikülopati; fıtıklı bir diskin sebep olduğu sinir iltihabı ya da rahatsızlığı
 • dejeneratif disk hastalığı; diskin doğal aşınma veya yırtılması sonucu ağrı oluşumu

Bel ameliyatı türleri

Omurilik veya sinir sıkışmalarını gidermek için, cerrahlar omurganın (vertebra) kemiklerinden bazı kısımları daralmış bölgeyi genişletmek için alabilirler. Kopmuş bir diskin orta kısmındaki jelimsi maddeyi çıkarmak da sinir sıkışmalarını giderebilir. Bazen doktor tüm diski alıp kalan vertebra kısımlarını kaynaştırmak zorunda kalabilir.

Farklı bel ameliyatı türleri:

 • diskektomi. Bu operasyon, sinir iltihaplanması ve rahatsızlıklarını gidermek için bir diskin fıtıklı kısmının alınmasından oluşur. Açık ameliyat şeklinde yapılır ve kopan diske ulaşmak için vertebranın arka kısmı (lamina) tamamen ya da kısmen alınır.
 • laminektomi. Bu yöntem, omurga kanalının üzerindeki kemiğin alınmasını içerir. Omurga kanalı genişletilir ve spinal stenoz kaynaklı sinir sıkışmasını gidermek için yapılır.
 • füzyon. Spinal füzyon omurgadaki 2 ya da daha fazla kemiği kalıcı olarak birleştirir. Omurga çatlaklarına stabilite kazandırarak ağrıyı giderebilir. Genellikle, dejenere olmuş veya hasar görmüş disk kaynaklı omurgalar arası ağrı devinimini gidermek için yapılır.
 • vertebroplasti. Bu ameliyat sırasında sıkışmış vertebra bölgesine kemik dolgusu enjekte edilir. Çatlak ve sıkışmış omurgalar için, bu yöntem, çatlakların sağlamlaştırılmasını ve ağrının giderilmesini yardımcı olabilir. Kiphoplasti denilen benzer fakat daha pahalı bir yöntemle kemik dolgusu enjekte edilmeden önce sıkışmış vertebrayı genişletmek için balona benzer bir alet yerleştirilir.
 • yapay diskler. İmplante edilmiş yapay diskler, dejenere olmuş veya hasar görmüş disk kaynaklı iki omur arası ağrılı hareketlerin spinal füzyonla tedavisine alternatiftir. Bu nispeten yeni aletler hala araştırma aşamasındadır ve bu yüzden bel ameliyatı seçeneğinde nasıl bir rol oynayabileceği henüz net değildir.

Tüm seçenekleri göz önünde bulundurun

Bel ameliyatına karar vermeden önce, nitelikli bir omurga uzmanının fikirlerini alın. Omurga cerrahları, ameliyatın zamanı, türü ve bazı omurga durumlarında ameliyatın garanti durumu hakkında farklı fikirlere sahiptir. Bel ve bacak ağrısı, birtakım sağlık uzmanlarının teşhis ve tedaviyi belirleyeceği kompleks bir durum olabilir. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Diskektomi

Diskektomi, omurgadaki herniasyona uğramış diskin hasarlı kısmının alındığı cerrahi bir prosedürdür. Herniye bir disk çevredeki sinirleri irite edebilir veya baskılayabilir.
Read More

Duruş Bozukluğundan Kurtulabilirsiniz

Genelde 20'li yaşlardan itibaren kadınlarda boyun-sırt, erkeklerde bel ağrılarının önemli nedenlerinden biri duruş bozukluğu. Bu ağrılar, ofiste ya da evde düzenli olarak yapılan basit egzersizlerle duruş bozukluğu düzeltilerek önlenebiliyor.
Read More

Boyun Düzleşmesini Önleyecek Yöntemler

Omurga, yandan bakıldığında bir takım eğriliklerden oluşuyor. Öyle ki boyunda, sırtta ve belde farklı çukurlaşmalar bulunuyor. Boyunda bulunan çukurun görevi başın ağırlığını adeta bir amortisör gibi taşımak.
Total
0
Share