Duruş Bozukluğundan Kurtulabilirsiniz

Genelde 20’li yaşlardan itibaren kadınlarda boyun-sırt, erkeklerde bel ağrılarının önemli nedenlerinden biri duruş bozukluğu. Bu ağrılar, ofiste ya da evde düzenli olarak yapılan basit egzersizlerle duruş bozukluğu düzeltilerek önlenebiliyor.

Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Demet Parlar,duruş bozukluğunun düzeltilmesi için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

İşe Verilen Kısa Bir Mola Yeterli

Temel egzersizler için en az 10-15,en fazla ise 30 dakika yeterli. Ayrıca her meslek grubundan ve her yaştan hastanın yapabileceği mola egzersizleri 2-3 dakikalık bir zaman diliminde bile uygulanabiliyor. Tabii ki yapılan işe bağlı olarak saat başı veya 2 saatte bir verilen kısa molalar da olmak üzere.

Molalarda Yapılabilen Günlük Yaşam Egzersizleri

Bu egzersizleri sabit pozisyonda,özellikle başı öne eğik olarak çalışan herkes;ömeğin başta bilgisayarı yoğun kullanan ofis çalışanları olmak üzere,uzun süre araç kullananlar,yemek ve temizlik yapan ev hanımları,dikiş diken terziler,öğrenciler mutlaka yapmalı.

Sağlıklı Duruş Modeli

– Ayakta; Çene ve omuzlar geride, karın içeride olmalı. Böylece vücut için yerçekimi ekseninin kulak,omuz,kalça,ayak bileğinin aynı çizgi üzerinde olması sağlanıyor. Bu da eklemler ve kaslar için en uygun ve sağlıklı duruşu oluşturuyor.

– Bilgisayar karşısında; Bilgisayar karşısında otururken bilgisayar monitörü göz seviyesinde;kulak,omuz ve kalçanın aynı hizada,sırt ve belin ise destekli olması gerekiyor.

Mola Egzersizleri

– Gözler karşıda,çene yere paralel durumdayken omuzlarınızı geriye alın;kamınızı içeri çekin,çenenizi geriye doğru hareket ettirin ve 5 sn. bekleyin.

– Çalışmaya kısa bir mola verip boynunuzu önce sağa sonra sola yatırın,her hareketin son noktasında 5 sn. bekleyin. Daha sonra boynunuzu önce sağa sonra sola çevirin. Aynı şekilde her hareketin sonunda kasınızın iyice esnemesi için 5 sn. bekleyin.

– Sandalyede otururken iki elinizi önde birleştirin. Önce öne doğru,arkasından da aynı hareketle arkaya doğru esneyin. Bu hareketi ayak uçlarınıza eğilerek ve yukan uzanarak da tekrarlayın. Yine her hareketin sonunda 5 sn. kadar bekleyin.

– Ellerinizle dizlerinizi tutup oturur pozisyondayken kendinize doğru çekip bırakın.

– Belinizi geriye doğru esnetin. Aynı hareketi arada ayağa kalkarak da tekrarlayın.

– Her molada 3-4 dakikalık egzersiz yapın. Gün içerisinde yaptığınız işin yoğunluğuna göre 3-5 kez tekrar edin. Egzersizler sırasında rahat nefes alıp verin,nefesinizi tutmayın. Ağrınız olduğu takdirde hareketi bırakın ve doktorunuza danışın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Boyun Düzleşmesini Önleyecek Yöntemler

Omurga, yandan bakıldığında bir takım eğriliklerden oluşuyor. Öyle ki boyunda, sırtta ve belde farklı çukurlaşmalar bulunuyor. Boyunda bulunan çukurun görevi başın ağırlığını adeta bir amortisör gibi taşımak.
Read More

Diskogram

Diskogram sırt ağrılarının değerlendirildiği bir testtir. Doktora, sırt ağrısının omurgadaki anormal bir disk tarafından ortaya çıkıp çıkmadığını belirleme fırsatı verir. Spinal disk, dışı sert katmandan oluşan içi jel benzeri ile dolu bir yapıdadır.
Total
0
Share