Bir Bebeğin İshal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Henüz ek gıdalara geçilmemiş, anne sütü ile beslenen bebeklerde 7-8 kez sarı suluca kaka normaldir. Peki bebek hangi durumda ishal şüphesiyle doktora götürülmeli?

İshal normalden daha sulu ve sık kaka yapma anlamına gelir. Bu kavram yenidoğan ve annesütü alan bebeklerde biraz farklılık gösterir. Bu bebeklerin kakası genelde sulu olur, renk sarıdır ve günlük kaka sayısı 7-8’e kadar çıkabilir. Henüz ek gıdalara geçilmemiş, anne sütü ile beslenen bu grup bebeklerde 7-8 kez sarı suluca kaka normaldir. Önemli olan kakanın sulu olmasından ziyade eşlik eden bulgulardır. Ateş ve kusmanın eşlik etmediği durumlarda paniklemeye genellikle gerek yoktur.

Kaka sayısı 8-10’u geçiyor ve bebek kusuyorsa (ki bu şekilde devam ederse bebek sıvı ve elektrolit kaybedecektir) bu önemlidir. Yine ateşin eşlik ettiği ve/veya kaka renginin sürekli yeşil-sümüksü olduğu durumlarda doktora başvurulması gereklidir.

Ayrıca kakada kan varsa yine mutlaka doktor görmelidir. Daha büyük yaş grubunda yine ateş/kusma eşlik etmiyorsa ve kaka mukuslu değilse,içinde kan yoksa evde diyet ve bol sıvı takviyesi ile beklenebilir.

Dr. İlkay Değerli

Total
0
Shares
Related Posts

0–1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi

Yaşamın ilk birkaç yılı,sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde bebeklerin yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi,belki de en önemlisidir.
Total
0
Share