Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunu İhmal Etmeyin

Bebeklerde idrar yolları enfeksiyonu tekrarlayabilen özelliği sahip. Her geçirilen enfeksiyon da böbrek, mesane ve idrar yollarında geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakıyor.

Bunun sonucunda böbrek yetmezliği gibi çok ciddi bir tablo gelişebiliyor. İdrar yolları enfeksiyonunun tekrarlamaması içinse altta yatan nedenlerin gözden geçirilmesi ve ortadan kaldırılması gerekiyor. ’
International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi,idrar yolları enfeksiyonuna zemin hazırlayan en önemli faktörün vezikoüreteral reflü ve böbrek taşları olduğuna dikkat çekerek,“Her iki hastalık da bebeklerde böbrek yetmezliğine götürecek kadar tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu yapabiliyor.”Diyor.

Huzursuzluk ve Ağlama Enfeksiyon Belirtisi Olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi,süt çocuklarında görülen idrar yolları enfeksiyonu belirtilerinin erişkin veya büyük çocuklardan farklı olabildiği uyarısında bulunarak şu bilgileri veriyor:“Karın ağrısına bağlı huzursuzluk iştahsızlık,kusma,ateş,idrarda koku,idrar yaparken ağlama,bulanık idrar,kilo alamama ve ciltte solukluk bebeklerde görülen tipik belirtileri. Bebeğin yaşı ne kadar küçükse idrar yolları enfeksiyonundan şüphelenmek o kadar zorlaşıyor. Çünkü bu belirtileri çok belirgin göstermeyebiliyor. Özellikle huzursuzluk yenidoğan döneminde gaz ile karıştırılabiliyor. Bu yüzden nedeni açıklanamayan huzursuzluk ve ağlama sorunundan idrar testi yaptırarak bu şüpheden kurtulmak gerekiyor.”

Kız Bebekler İçi Köpükle Dolu Banyo Suyunda Bekletilmemeli

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi,idrar yolları enfeksiyonunun oluşumundaki nedenleri şöyle sıralıyor:
“Hijyen sorunu,anatomik bozukluklar,böbreklerde taş,kronik kabızlık,idrar yapma bozuklukları,cinsiyet ve sünnet rol oynuyor. Kız çocuklarında idrar yollarının son kısmı olan üretra erkek çocuklara göre daha kısa olduğu için ve bez kullanımından dolayı idrar yolları enfeksiyonu daha sık görülüyor. Bu nedenle kız çocuklarında ön temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve arkaya getirilen bezle ön taraf tekrar silinmemeli. Çünkü perine denilen makat ve vajina arasındaki mikroplar bu yolla idrar yollarına ulaşabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da kız bebekleri içi köpükle dolu banyo suyunda fazla bekletmemek. Aksi takdirde vajina florası bozulur ki bu da yararlı mikropların oradan uzaklaşmasına neden oluyor.”

Sünnetsiz Erkek Bebeklerde Risk 10-20 Kat Artıyor

Erkek çocuklarda ilk 1 yıl içinde ateşli idrar yolları enfeksiyonu tanısı alan çocukların yüzde 90’nın sünnetsiz olduğu ortaya konmuş. Sünnetsiz erkek çocukların sünnetli olanlara oranla 10-20 kat daha fazla idrar yolları enfeksiyonuna yakalandığı biliniyor

Enfeksiyon Bebeklerde Sık Tekrarlayabiliyor

İdrar yolları tanısı tam idrar tahlili ve idrar kültürü ile konuyor. Tedavisi de antibiyotikle yapılıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi,uygun antibiyotik tedavisiyle bebeğin hızlı ve tam olarak iyileştiğini belirterek şunları söylüyor:“Tedavi süresi ortalama 7-14 gün arasında sürüyor. Antibiyotik seçimi ve uygulama yöntemi çocuğun yaş ve klinik durumu ile kültür antibiyograma bağlı olarak değişiyor. Ancak bir yaşından küçük çocuklarda,kızlarda,idrar yapma bozukluğunda ve vezikoreteral reflü varlığında idrar yolları enfeksiyonu tekrar edebiliyor. Bu durumda hiçbir neden bulunamıyorsa günde tek ve düşük doz antibiyotikle 6 ay koruma tedavisi uygulanıyor.

Tedavide Geç Kalınırsa Böbreklerde Ciddi Hasar Bırakabilir

İdrar yolları enfeksiyonunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi,ancak tedavide geç kalındığında veya hastalık sık tekrarladığında böbreklerde yara ve doku ölümü,bunun sonucunda da fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabildiği uyarısında bulunarak şunları söylüyor:”Dolayısıyla huzursuz,iştahsız,kilo almayan,idrarda kokusu olan,bulanık ve kanlı idrar yapan,kusan,ateşi ve ciltte solukluğu olan bebeklerin idrar yolları enfeksiyonu açısından mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Anne ve babaların bu yakınmadan biri bile varsa çok fazla oyalanmadan,başka nedenlere yormadan doktora başvurmalıları çok önemli.”

Nedenleri Neler?

Anatomik bozukluklar arasında en sık vezikoüreteral reflü idrar yolları enfeksiyonuna neden oluyor. Vezikoüreteral reflü;idrar yapma sırasında mesanedeki kapakların tam kapanamamasından dolayı idrarın böbreklere gitmesi sonucu oluşuyor. Mesanedeki mikropların yukarı üriner sisteme taşınması böbrek iltihaplanmalarını arttırıyor. Üriner sistemde taş olması da mikropların çevresine daha kolay oturmasına yol açıyor. Kronik kabızlıklar idrar yolları enfeksiyonunu kolaylaştırıyor. Mesane arkasındaki bağırsaklarda binken dışkı mesaneye baskı yapıyor ve mesanede sürekli boşalmayan idrar kalıyor. Mesaneye ulaşan mikrop bu birikimde kolaylıkla üreyebiliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share