Bebekler Ne Zaman Ne Yemeli? Ek Gıdaya Başlama Kuralları!

6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin gelişimi için tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle anne sütünü kesmeden ek gıdalara başlamak için 6. ay idealdir.

Uyarı: Adı üzerinde ek gıdalar anne sütü yerine değil,anne sütüne ek olarak verilir.Bebeğiniz 2 yaşını bitirene kadar anne sütü vermeye devam edin.

6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin gelişimi için tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle anne sütünü kesmeden ek gıdalara başlamak için 6. ay idealdir. Ancak bebeğinizin sağlığı için ek gıdaları verirken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var.

1. Kural

Ek gıdaların alerji, hazımsızlık, kabızlık, ishal ve gaz gibi yan etkileri olabilir,bağırsakların ve vücudun alışması için belli bir süre geçmesi lazım. Bu nedenle ilk kural ek gıdalara az ve uzun zamana yayarak başlamaktır.

2. Kural

Bir tatlı kaşığı ile başlayın ve her gün 1 tatlı kaşığı dozunda arttırın. Asla acele etmeyin, yan etkileri gözleyin. Herhangi bir yan etki olduğunda doz artırımını durdurun,gerekirse de başa dönüp bir süre ara verip 1 tatlı kaşığı dozundan tekrar başlayın.

3. Kural

Her hafta sadece bir yeni ek gıdaya alıştırın. Sabah ayrı, akşam ayrı ek gıda alıştırması yapmayın. Vücudun ve bağırsakların alışmasına zaman tanıyın. Bu zamanın 1 haftadan az olmamasına çalışın. Gerekirse, yan etki görülürse başa dönüp en baştan tekrar başlayın.

4. Kural

Alışması en kolay olan ve en az yan etki yapan ek gıda olan meyve suları ile başlayın. 1 hafta boyunca sadece meyve suları ve püreleriyle gittikçe artan dozda alıştırma yapın,yan etkileri gözleyin, gerekirse ara verip başa dönün. Meyve sularını cam rende ile elde yapın. Elma, üzüm ve armut gibi mevsim meyvelerini tercih edin. Tropikal meyveler gibi alerjik ve turunçgiller gibi asidik meyveleri bir süre erteleyin.

5. Kural

Sonraki hafta muhallebiyi deneyin: prinç unuyla, formül sütlerle hatta anne sütüyle dahi yapılabilir. Her zamanki gibi azar azar ve 1 haftalık zamana yayarak başlayın.

6. Kural

Yeni ek gıdaya başlarken bir önceki ek gıdayı kesmeyin, aynı dozda vermeye devam edin,sadece yeni ek gıdayı düşük dozlarla başlayın.

7. Kural

Yoğurdun eski usulde mayalanarak evde yapılması idealdir. Günlük taze sütleri tercih edin. Uzun ömürlü sütler hem daha az besleyici hem de daha çok işlemden geçtiği için daha az tercih edilmeli.

8. Kural

Sebze mamaları her hafta için değişik şekilde ve her seferinde yeni bir sebze eklenerek zenginleştirilmiş şekilde hazırlanmalı.

6-7 aylık olunca kahvaltılara, takip eden her ay için yeni bir ek gıdaya başlayabilirsiniz. Örneğin kırmızı et (iki kere çekilmiş yağsız sinirsiz dana eti ve kıyma), takip eden hafta didiklenmiş az haşlanmış tavuk eti, sonraki hafta köfte çatalla ezilerek ve bebeğin kendi kendine yemesine biraz izin verilerek bebeğe verilebilir.

Takip eden ay acısız ve baharatsız hazırlanmış sofra yemeklerini bebeğinize verebilirsiniz. 8. ve 9. aya doğru kılçıksız büyük dilimli balık etlerine ve 9.-10. aya doğru artık bizim yediğimiz sofra yemeklerine başlanabilir.

Uyarı: Ancak bebeğinize 1 yaşına kadar inek sütü,bal ve acılı baharatlı yiyecekler kesinlikle vermeyin. 1 yaşından sonra ise bunlara da her zamanki gibi azar azar olmak kaydıyla başlayın.

Unutulmamalı ki çocuklar asla bizim yediğimiz miktarda yiyecek tüketemezler,bunu onlardan beklememeli ve yemek yemeyi işkence haline getirmemeliyiz. Bunu daha çok sosyal bir aktivite ve neşeli bir olay gibi görmeliyiz. Bebekleri ve çocukları yemek yemeğe zorlamak aslında daha çok tepki gelişmesine neden oluyor, bu da anne ve babaların işini daha da zorlaştırıyor.

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

0–1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi

Yaşamın ilk birkaç yılı,sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde bebeklerin yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi,belki de en önemlisidir.
Total
0
Share