Bulunduğunuz Ortam Kanser Riskinizi Artırabilir!

Çevresel Faktörler ve Kanser

Bulunduğunuz çevrede havada bulunan toz ve zararlı partiküller,cildinizle temasta bulunan zararlı kimyasallar,kanser açısından riskinizi arttırmaktadır . Çeşitli kimyasal maddelerin ( örneğin solventler,asbestoz gibi ) kullanıldığı iş ortamlarında maske ve koruyucu kıyafet bulundurulması kanunlarla düzenlenmiştir . Aynı zamanla güneş ışığına sürekli korunmasız olarak maruz kalmak cilt kanserleri açısından risk faktörü oluşturmaktadır . Bu nedenle eğer açık havada güneş altında bir işte çalışıyorsanız güneşten cildinizi korumak zorundasınız .

Beslenme ve Egzersiz
Lifli besinlerden zengin beslenme ve düzenli egzersiz sağlık için genel anlamda önemlidir . Sağlıklı beslenerek ve fiziksel olarak iyi durumda olmak sizi bazı kanser türlerinden koruyabilir . Özellikle yüksek lifli sebze ve meyveden zengin beslenmenin barsak kanserlerinden koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir .
Gazlı içecekler,alkol ve yüksek yağ oranına sahip besinlerden uzak durmak sağlığınızı korumanızda yardımcı olacaktır .

Dr. Emel Çavuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Ergenlerde Cinsel Gelişim

Bireyler arası iletişimde cinsellik, kişinin karşı cinse yaklaşması ve bu yakınlaşmanın neticesinde duygusal ve bedensel aktivasyonlar neticesi doyuma ulaşma şeklinde tanımlanabilir.

Katarakt Nedir?

Katarakt nedir,belirtileri nelerdir ve neden kaynaklanır? Bu soruların cevabı için bu haberi okuyun!
Total
0
Share