Bulunduğunuz Ortam Kanser Riskinizi Artırabilir!

Çevresel Faktörler ve Kanser

Bulunduğunuz çevrede havada bulunan toz ve zararlı partiküller,cildinizle temasta bulunan zararlı kimyasallar,kanser açısından riskinizi arttırmaktadır . Çeşitli kimyasal maddelerin ( örneğin solventler,asbestoz gibi ) kullanıldığı iş ortamlarında maske ve koruyucu kıyafet bulundurulması kanunlarla düzenlenmiştir . Aynı zamanla güneş ışığına sürekli korunmasız olarak maruz kalmak cilt kanserleri açısından risk faktörü oluşturmaktadır . Bu nedenle eğer açık havada güneş altında bir işte çalışıyorsanız güneşten cildinizi korumak zorundasınız .

Beslenme ve Egzersiz
Lifli besinlerden zengin beslenme ve düzenli egzersiz sağlık için genel anlamda önemlidir . Sağlıklı beslenerek ve fiziksel olarak iyi durumda olmak sizi bazı kanser türlerinden koruyabilir . Özellikle yüksek lifli sebze ve meyveden zengin beslenmenin barsak kanserlerinden koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir .
Gazlı içecekler,alkol ve yüksek yağ oranına sahip besinlerden uzak durmak sağlığınızı korumanızda yardımcı olacaktır .

Dr. Emel Çavuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Dinlendirici Gözlük Diye Bir Şey Yoktur

Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkileyebilir, bulanık görme, çift görme, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.

Kimyasal Peelingte İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Günümüzde insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için kozmetik uygulamalara sıkça yönelmektedir. Kimyasal peeling kozmetik olarak kabul edilen sorunların giderilmesi yanı sıra tedavi amaçlı da kullanılabilen oldukça etkili bir yöntemdir.
Total
0
Share