Büyük Şehirler Hasta Ediyor

Büyük şehirlerde günden güne artış gösteren hava kirliliği, sinüzite ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor!

Plazalarda Çalışanların Sağlığı Tehlikede

Kalabalık çalışma ortamlarında temiz hava sirkülasyonunun olmaması nedeniyle çalışanların sinüzite yakalanma oranının artmaktadır.

Özellikle plazalar burun sağlığına düşman yerlerdir. Grip ve salgın hastalıklarda plazaların içerisinde havalandırma olmadığı ve çalışanlar gün ışığından faydalanamadığı için bu tür bulaşıcı hastalıklar daha hızlı yayılır. Bu tür ortamlarda bulunanların zamanla bağışıklık sistemi de zayıflar ve hastalıklara karşı daha zayıf düşerler. Eskiden hava kirliliği denince akla trafik,yoğun sis ve havadaki kirlilik gelirken;şimdilerde ise plazalar,alışveriş merkezleri,sinemalar,kafeler gibi kapalı ortamların da havasının kirlenebileceğin ve bu durumun sağlığımız için ciddi risk oluşturmaktadır.

Hastayken İşe Gitmeyin

Büyük şehirlerde yaşayanların geçim derdi ve zorlu hayat şatları nedeniyle hastayken bile çalışmak zorunda kalırlar. Mümkünse hastayken işe gidilmemesi gerekmektedir,hastayken işe gitmenin iş yerine yararlı olmak yerine,tam tersine hasta çalışanların çalışma arkadaşlarına da hastalık bulaştırdığı için şirkette çalışma performansının düşmesine neden olmaktadır. Bu konuda işverenlerin de anlayışlı olması ve durumun öneminin farkında olması gerekmektedir.

Hava Kirliliği Sinüzite Neden Oluyor!

Özellikle kış ayları ile birlikte büyük şehirlerde artış gösteren hava kirliliği,sinüzite ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Büyük şehirlerde yaşayanlar hava kirliliği ve çevresel faktörler nedeniyle sağlıklı nefes alamıyor ve gribal enfeksiyonlara daha sık yakalanıyorlar. Sinüzitin burnun her iki tarafında,arkasında ve alında yer alan ve içinde hava boşlukları bulunan kemik yapılarının iltihaplanmasıdır. Özellikle kış aylarında büyük şehirlerde sinüzit ve üst solunum yolu hastalıkları artış göstermektedir.

Sağlıklı Nefes Alamıyoruz!

Kış aylarında özellikle büyük şehirlerde grip ve nezle vakaları daha fazla görülür. Bunun nedeni soğuk hava ile birlikte havadaki kirlilik oranının artışıdır. Burnun içine kendi kendini temizleme mekanizması vardır. Biz buna mukosiliyer aktivite diyoruz. Eğer soluduğunuz hava kirliyse ve karbondioksit oranı çok yüksekse,mukosiliyer aktivite bozulur. Bu durumda sinüs fonksiyonları çok ciddi derecede etkilenir ve sağlıklı nefes alamayız. Gerek sinüs fonksiyonları,gerekse burun fonksiyonları kirli havadan etkilenir. Bunun sonucunda da sinüzit kaçınılmaz olur. Bu yüzden büyük şehirlerde yaşayanlar,çok daha fazla grip atakları geçiririrler ve hastalık riski taşırlar.

Toplu Taşıma Araçları Hasta Ediyor

Metro ve otobüs gibi aşırı kalabalık toplu taşıma araçları ile sık seyahat eden hastaların bu kalabalık ortamlarda diğer insanlarla yakınlaşmaları sonucunda bulaşıcı hastalıklar ve nezle ile grip gibi üst solunum yollarında hastalık yapan virüslerle karşılaşma riski fazladır. Özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarını kullanan hastaların maske kullanmaları önerilir. Yurt dışında bu konuda bir bilinç gelişmiştir,ancak ülkemizde maske kullanımının yaygın değildir.

Op. Dr. Adem emre İlhan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share