Cildi Güzelleştiren 8 Doğal Yiyecek

Çoğumuz ‘’doğal’’ ürünlerin daima daha iyi olduğunu düşünürüz. Maalesef ki iyi ve kötü sentetik içerikler olduğu gibi iyi ve kötü doğal ürünler de bulunmaktadır.

Seçmenize yardımcı olmak için önde gelen cilt bakımı uzmanları kanıtlanmış en etkili doğal içerikleri paylaşıyor. Bu doğa harikaları sivilcelerle savaşır, iritasyonu hafifletir, düzensiz pigmentasyonları tedavi eder ve hatta bazı durumlarda güneş yanığını önleyebilir. Bir daha alışverişe çıktığınızda etiketlerde aşağıdaki içerikleri arayınız.

Beta Karoten

Ido Leffler kırmızı, turuncu, sarı meyvelerin, havuç, tatlı patates gibi sebzelerin ve bal kabağının cilde çok fazla fayda sağlayan bir besleyici olan karoten ile yüklü olduğunu söylüyor. İnsan vücudu karoteni, yaraların iyileşmesini sağlayan, güneş yanığına karşı koruyan ve hücre döngüsünü destekleyen A vitaminine dönüştürür.

Dermatoloji Uzmanı Jessica Wu: ‘’Topikal beta karoten cilt üzerinde antioksidan etkisine sahiptir ve araştırmalar melazma kaynaklı renk kayıplarına iyi geldiği sonucuna varmıştır.’’

Yeşil Çay Özü

New York City’de Dermatolog Neal Schultz; bu sağlıklı içeceğin UV ışınlarının yol açtığı cilt hasarlarını önleyen ve tersine çeviren bol miktarda antioksidan kimyasallara (epigallokateşin gallat gibi kateşinler ve kaempferol ve teaflavin gibi flavonoidler)  sahip olduğunu belirtiyor. Aynı bileşenler yeşil çayı mükemmel bir doğal anti-enflamatuvar ve cilt bakımında deriyi dinlendirici bir unsur haline getirmektedir.

Meyan kökü

Meyan kökü özünün anti-enflamatuvar özellikleri kırmızılık ve rosacea tedavisinde meyan kökünü en iyi doğal içeriklerden biri haline getirmektedir. Ayrıca bitkinin, melanin üretimini engelleyerek düzensiz pigmentasyonları azalttığı ortaya konmuştur. Dr. Wu göz tedavilerinde meyan kökü özüne yönelmeyi tavsiye etmektedir. Çünkü bir araştırmaya göre bu içeriğe sahip bir krem göz yuvarlarının altındaki koyu bölgelerin açılmasına yardımcı olmuştur.

Yulaf

Koloidal yulaf ezmesi egzema, cilt kuruluğu, sumak, zehirli meşe ve böcek ısırıkları gibi cilt iritasyonlarını tedavi eden Gıda ve İlaç Dairesi onaylı çok az sayıdaki içerikten biridir. Dr Wu: ‘’Yulaf lipit ve proteinleri cilt bariyerinin tazelenmesine ve bakımının sağlanmasına yardımcı olur ve yulaf anti-enflamatuvar ve antioksidan kimyasallar içerir.’’

Soya

Dr Wu: ‘’Cildinizin daha parlak ve sıkı görünmesini istiyorsanız bu içeriği araştırabilirsiniz. Topikal soya cildin aşırı derecede melanin üretimini engelleyerek melazma kaynaklı renk kaybını hafifletmektedir.’’

Dermatolog Michael Gold soya bazlı ürünlerin retinoid ve hidrokinon gibi reçeteyle verilen içeriklere karşı iyi bir alternatif seçeneği olduğunu belirtiyor. Dr. Gold, bu ürünlerin klinik araştırmalarda pigmentasyonu azalttığı kantılandığı için 15 faktörlü günlük nemlendirici ürünlerini tavsiye ediyor.

C Vitamini

C vitamininin soğuk algınlığına karşı temel savunma yöntemlerinden biri olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bu besin öğesi aynı zamanda sarkma ve matlık gibi yaygın yaşlanan cilt belirtileriyle de savaşır. Dr. Wu, C vitamininin kolajen sentezine yardımcı olduğunu ve bunun da sıkılık ve yumuşaklık için zorunlu olduğunu açıklıyor. Ayrıca C vitamini serbest radikal hasarlarla savaşan ve koyu noktaların rengini açan antioksidan faydalarına sahiptir. Sanki bu küçük vitamin yeterince yarara sahip değilmiş gibi aynı zamanda akneyi önleyen ve enflamasyonu azaltan sebum üretimini düzenlemektedir.

Cildinizin C vitamininden faydalandığını garanti altına almak için bol bol turunçgil meyvesi tüketmelisiniz.

Yakı Otu

Yabani bir çiçek olan yakı otu çok uzun süredir rosacea ve egzama gibi yaygın cilt iritasyonlarında kullanılan eşsiz bir mikrop öldürücü, iritasyon karşıtı ve doğal bir antiseptiktir. Yakı otunun faydalarından birinin de sivilceye neden olan bakterileri öldürebilmesi. Önümüzdeki yıllarda bu doğal yakı otu sivilce tedavisinde harika bir seçenek haline gelebilir.

Güvercin Ağacı

Ünlü estetisyen Renée Rouleau güvercin ağacının yüz yıllardır ev tedavisinde kullanıldığını; hidrasyon sağlaması ve kızarıklıkları azaltmasının yanı sıra yağı kontrol etmek için losyon ve nemlendiricilerde harika bir bileşen görevi gördüğünü belirtiyor.

Dr. Schultz: ‘’Güvercin ağacı yara, zedelenme ve şişlikler üzerinde kullanılabilir. Bu nedenle bazı tıraş kolonyalarının içeriğinde güvercin ağacına rastlayabilirsiniz.’’ Rouleau ayrıca uyarıyor: ‘’Eczanelerde bulunan güvercin ağacı astrenjanı genellikle alkol içerir ve cildinizin nemini azaltacağı için tavsiye edilmez.’’

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Derideki Benler Kansere Yol Açabilir!

Benler insanlarda en sık görülen büyümelerdir. Doğumda var olabildikleri gibi çocuklukta sayıları giderek artar adolesan yaşta pik yapar yaşlılıkta ise gerilerler. Benler en çok çocuklukta ve gebelik esnasında değişikliğe uğrarlar.

Kış Aylarında Cilt Sağlığı Ve Bakımı

Kış aylarında kar yağışı, şiddetli rüzgar ve kuru hava gibi cildimizi tehdit eden faktörlere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Cilt sağlığımızı korumanın yolu ise soğuktan korunmanın yanı sıra düzenli bakım ve doğru beslenmeden geçiyor.
Total
0
Share