Cildiniz İçin Bunları Yapıyor musunuz?

Yaz aylarında yıpranan ve kuruyan cilt, sonbaharda mevsim değişikliğiyle birlikte uyum sorunu yaşıyor ve özel bakımlara ihtiyaç duyuyor. İşte cildinizi yeniden canlandırmak için yapabilecekleriniz:

Yaşamımızın her döneminde cilt sağlığı açısından yapılması gereken uygulamalar vardır. Bunlardan ilki cildimizi günde iki defa,cildi tahriş etmeyen ve çok fazla kurutmayan yumuşak bir temizleyici ve ılık su ile yıkamaktır. İkincisi günde 2 defa cildimizin yapısına uygun bir nemlendirici krem kullanmaktır.

Cilt bakımı dermatolog doktor önerileri dikkate alınarak etkinliği kanıtlanmış ürünlerle estetisyenler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca anti aging amaçlı olarak fraksiyonel lazer,dermaroller,leke ve iz tedavileri,prp(plazma )tedavisi,mezoterapi ve kimyasal peeling ile de desteklenmelidir.

KİMYASAL PEELİNG
Kimyasal peelingler,hastanın günlük yaşam aktivitesini etkilemeden cildindeki düzensizlikleri,leke,akne,iz ve ince kırışıklıkları gidermeyi amaçlıyor. Kimyasal peeling cildin üst tabakasında kimyasal maddeler uygulaması ile en dış tabakanın tahrip edilerek,kimyasal olarak yanık oluşturma işlemi. Bu işlem ile yüksek konsantrasyonlarda kimyasal bir takım maddeler kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkartılması sağlanıyor.

NASIL UYGULANIYOR?
Çeşitli ilaç karışımları kullanılarak uygulanan soyma işlemleri hastanın ihtiyacına göre çok yüzeysel,yüzeysel,orta ve derin olmak üzere yapılıyor. Cildin mat ve solgun üst katmanı uzaklaştırılıp,alttan taze ve pürüzsüz derinin gelişmesi sağlanıyor. Kollojen ve elastin gibi lif yapılarının yapımını uyarıp,deri elastikiyetini ve kan dolaşımını arttırıyor.

KULLANIM ALANLARI NELER?
Hafif ve orta düzeydeki kırışıklıklar,leke,çatlaklar ve yara izleri,akne (sivilce) ve buna bağlı izlerin azaltılmasında kullanılıyor.

DERMAROLLER YÖNTEMİ NEDİR?
Cildin alt katmanlarına ulaşmak ve var olan izlerin bu katmanlardaki etkisini onarmak için tercih edilen ‘Dermaroller’yönteminde,silindir biçiminde bir tamburun üzerine dizilmiş,boyları 0.5-2.5 mm. arasında değişen özel iğnelerin bulunduğu bir alet kullanılıyor. Hastanın cildine lokal anestezik kremler sürülerek dermaroller ciltte gezdiriliyor. Açılan yüzlerce delik,ciltte hasar görmüş kolajen bağ dokularını kopararak onların yeniden oluşumunu sağlıyor. Deliklerin açılması sırasında cilde özel besleyici kremler ile büyüme hormonları sürülerek,cildin bunları çok daha etkili bir şekilde emmesi sağlanıyor.

Dr. Hülya Sağlam

Total
0
Shares
Related Posts

2012 Kongreleri

2012 yılının gelecek aylarında gerçekleşecek kongrelerin tarihleri ve mekanları:
Total
0
Share