Cildinize Yaz Kış Aynı Bakımı Uygulayın

İnsanlar kış aylarında da güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kaldıkları için kışın da güneş koruyucuları kullanmak gereklidir.

İnsanlar kış aylarında da güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalırlar.

30 SPF güneş kremlerinin yaz aylarının aksine kışın da kullanılması gerekir. Kış mevsimiyle birlikte havanın soğuması,ciltte kurumalara neden oluyor.Soğuk hava şartlarında vücut ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltarak,vücut yüzeyinde kan dolaşımını azaltıyor.Bu da ciltte soyulmaya ve kurumaya neden oluyor,Cilt daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyuyor.Kış aylarında ciltte kurumalar meydana geldiği için uygun bakım önemlidir.Kış mevsiminde el,yüz,ayak ve vücut derisi için özellikle ileri yaşlarda,çocuklarda ve hassas cildi olanlarda uygun bakım gerekebilir.Bu durumda sabun,şampuan ve kremlerin uygun şekilde kullanılması cilt için sağlıklı olandır. Sağlıklı bir cilt için hekimlere başvurularak uygun tedavi yöntemi uygulanması faydalı olacaktır.

Güneş Koruyucuları Sadece Yazın mı Kullanılır?
İnsanların genel olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanırlar fakat yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınlarının insanlara ulaştığını bilmek gerekir.Kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucusu kullanılmalıdır.Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir.Cilt yaşlanmasını önlemek için çeşitli vitaminler alınabilir.Saçtırnak bakımı açısından hem krem olarak hem ağız yoluyla çinko,A,E,C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünler hekime danışılarak kullanılmalıdır.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Yulaf

Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir.
Total
0
Share