Cildinizi Su İçerek Koruyun

Sağlıklı ve güzel bir cilt için, bol su içmeye ve beslenmeye önem vermek gerektiğini belirten Dr. Hacı Ali Telbisoğlu önemli bilgiler aktardı:

Vücudun dışa açılan penceresi olan cildin dış etkenlerden çok çabuk etkilenir,sağlıklı bir cilt için bol bol su içilmelidir. Cildin kışın olumsuz etkilenmemesi için su ihtiyacının karşılanması,beslenmeye dikkat edilmesi,güneşten korunması,psikolojik dengenin sağlanması ve kullanılan kremlerin tercihinde hassas olunmasını istedi. Su,hayatın temel kaynağını;aynı zamanda vücudumuzun yüzde 70’ini oluşturuyor. Tüm canlıların yaşam kaynağı olduğu gibi;su,derinin de genç kalabilmesindeki en temel unsur. Bu nedenle hidrasyonun,yani vücudun su ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kışın da su tüketiminin gerektiği ölçüde yapılması ve günde en az 8 bardak su içilmesi öneriliyor.

Su,vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak cildin güzelleşmesine de yardımcı oluyor.
Sağlıklı ve güzel bir cilt için,beslenmeye de önem vermek gerektiğini belirten Dr. Hacı Ali Telbisoğlu,şu bilgileri aktardı:"Eğer yediğiniz meyvenin mevsimi değilse,(üretim sürecinde genetiği değiştirilmiş organizmalar,doğal olmayan güneş ışını ya da vitamin takviyeleri) fazla tüketilmemesi gerekiyor.
Meyveler en zengin antioksidan ve vitamin kaynağını oluşturuyorlar. Antioksidanlar,hücrenin enerji santralleri olan mitokondrilert aktif hale getirerek,daha etkin çalışmalarını sağlıyorlar. Mitokondrilerin aktif hale gelmesi de yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Su gibi,güneş de hayatın en temel unsurlarından BirLHer şeyin,suyun bile fazlası organizmaya zararlı olduğu gibi,ölçülü olmayan güneş ışınları da cildin baş düşmanı haline gelebiliyor Güneş ışığında bulunan ÜVA cildin yaşlanmasından sorumlu. Uzun süre ve yoğun alımı yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Bu nedenle yaz-kîş yoğun güneş ışığı almımmdan güneş koruyuculan aracılığı ile sürekli korunmak gerekiyor. Cilt kendini korumaya çalışırken pigmentasyon (renklenme) oluşuyor ve yaşlanma süreci hızlanıyor."

Dr. Hacı Ali Telbisoğlu,güzel bir cilt için,ruhsal dengenin yerinde olmasının önemli bir rol oynadığını ifade etti. Cilt hastalıklarının birçoğunun psikolojik dengesizliklerde,depresyonda ve streste daha yoğun biçimde ortaya çıktığını vurgulayan Telbisoğlu,"Psikolojiniz bozulduğunda,depresyona girdiğinizde bazı mekanizmalar harekete geçiyor;örneğin asetilkolin (merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal iletici) deşarjı oluyor. Bunun sonucunda alerjik reaksiyonlar,sedef hastalıkları ve saç dökülmeleri görülebiliyor."uyarısında bulundu.

Dr. Hacı ali Telbisoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Karataktın Tedavi Yöntemleri

Oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi cerrahi uygulama olarak kabul ediliyor. Uygulanan bu cerrahi tedaviler için lütfen tıklayınız.
Total
0
Share