Akne Ergenlik Sorunu Değildir

Sivilce tedavisi uzun bir süreçtir. Tüm sivilce tedavileri, var olan sivilceleri yok ederken, yeni sivilce oluşumunu engelleyerek etkili olmaktadır.
Aknenin tedavisinde büyük ilerlemeler oluyor. Sistemik retinoik asit tedavisiyle daha önce sorun olan,tedavisi mümkün olmayan ya da hayat boyu silinmeyecek derin izler bırakan şiddetli akneyi 4-6 ayda tedavi edebiliyoruz. Erken müdahale önemli,uygun doz ve sürede ilaç kullanmak gerekiyor.

Akne Ergenlik Sorunu Olarak Görülmemeli
Ergenlikte sık görülen aknenin geçiştirilmemesi gerekiyor. Aileler deri hastalığı değil de ergenliğin bir sonucuymuş gibi bu sorunu görüp çocuklarını doktora getirmekte gecikiyor. Kendiliğinden düzelir diye bekleyip geç kalıyor. Oysa erken tedaviyle bu izlerin oluşmasına engel olabiliyoruz. İlaç doğru dozda ve yeterli sürede uygulandığında tedavi edici etkisi yüksek ve tekrarlama riski de düşük oluyor.

Akne İzleri Nasıl Yokedilir
Akneye bağlı olarak deride farklı tipte izler kalabiliyor. Leke şeklindeki akne izlerinin tedavisinde ilaçlı kremlerden faydalanılabilir ya da kimyasal peeling yapılabilir. Tedavisi dah zor olan deride çukurluk şeklindeki akne izleri. Bunlar çok derin değilse kimyasal peeling faydalı olabiliyor. Derin çukurluk şeklindeki izlerin tedavisi ise çok daha güç.

Doç. Dr. Yasemin Saray

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share